Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Katastrofa budowlana w Sosnowcu

2018.02.11

10 lutego 2018 roku o godz.20.03. stanowisko kierowania komendanta miejskiego PSP, otrzymało zgłoszenie o zawaleniu się kamienicy przy ul.Tylnej w Sosnowcu.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że zawaleniu uległa dwukondygnacyjna kamienica, znajdująca się między dwoma innymi budynkami mieszkalnymi. Zawaleniu uległa ściana frontowa, ściana tylna oraz dach budynku, a pozostałe dwie ściany boczne przylegające do sąsiednich budynków zostały naruszone. Przed przybyciem straży pożarnej, z sąsiednich kamienic ewakuowało się 8 lokatorów, którym zapewniono tymczasowe schronienie w podstawionym autokarze.
Kierujący działaniami ratowniczymi otrzymał od świadków informacje, że pod zawaliskiem mogą znajdować się dwie osoby. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie niezwłocznym rozpoczęciu przeszukiwania zawaliska.

Obecny na miejscu Śląski Komendant Wojewódzki PSP bryg. Jacek Kleszczewski przejął kierowanie działaniami ratowniczymi. Na miejsce zadysponowano specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą z Jastrzębia-Zdroju. W trakcie prowadzonych działań ratownicy dotarli do przysypanego mężczyzny i nawiązali z nim kontakt słowny i wzrokowy. Następnie przystąpili do wykonania dostępu do mężczyzny, poprzez usunięcie części stropu przy użyciu piły oraz podręcznego sprzętu burzącego. Ewakuowanego mężczyznę przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Potwierdził on, że w mieszkaniu przebywała jeszcze jego żona, w związku z tym kontynuowano poszukiwania drugiej osoby, przy jednoczesnym stabilizowaniu i kontrolowaniu naruszonej konstrukcji. Ratownicy ze specjalistycznej grupy przeszukiwali gruzowisko z wykorzystaniem kamery wziernikowej i psów poszukiwawczych.

W trakcie prowadzenia działań na miejsce katastrofy przybył komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, który przejął kierowanie działaniami ratowniczymi.
Około północy ratownicy zlokalizowali drugą osobę i po wykonaniu do niej dostępu ewakuowali ją spod gruzów. Niestety obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon kobiety.
Dalsze działania ratowników polegały na przeszukiwaniu zawaliska w celu potwierdzenia, że nikt się już pod nim nie znajduje. Do działań dołączyła specjalistyczna grupa poszukiwawczo- ratownicza z Nowego Sącza. Na gruzowisko sukcesywnie, po usunięciu kolejnych warstw gruzu, wpuszczane były psy. Działania na zawalisku prowadzone były do godzin popołudniowych 11 lutego br. Praktycznie do samego końca były one utrudnione z powodu stałego zagrożenia, wynikającego z naruszenia konstrukcji budynków bezpośrednio przyległych.
W akcji brało udział 37 zastępów PSP i 1 OSP (ponad 150 strażaków), pogotowie energetyczne i gazowe, policja, zespoły ratownictwa medycznego.