Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Wybuch gazu w budynku wielorodzinnym w Bytomiu. 1 osoba poszkodowana

2018.02.26
Wybuch gazu w budynku wielorodzinnym w Bytomiu. 1 osoba poszkodowana

O godz. 17.49. Stanowisko Kierowania KM PSP w Bytomiu otrzymało zgłoszenie o prawdopodobnym wybuchu gazu w 11 kondygnacyjnym budynku mieszkalnym przy ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do wybuchu gazu w mieszkaniu na parterze; mieszkanie było zadymione - pożar wygasł przed przybyciem straży pożarnej. W pokoju, w którym doszło do wybuchu przebywała lokatorka, która doznała poparzeń. Strażacy ewakuowali poszkodowaną kobietę i udzielili jej pierwszej kwalifikowanej pomocy, a następnie została zabrana do szpitala. Z mieszkania ewakuowano jeszcze 2 osoby, które nie odniosły one żadnych obrażeń. Mieszkanie przewietrzono i sprawdzono, jednocześnie odłączono dopływ gazu do budynku. Pracownicy pogotowia gazowego wykonali pomiary i stwierdzili obecność gazu ziemnego. Ustalono, że prawdopodobnie doszło do rozszczelnienia przyłącza gazowego przed budynkiem. Cały budynek przewietrzono, podjęto także decyzję o ewakuacji wszystkich lokatorów. 111 osób znalazło schronienie w pobliskiej szkole, na plebanii oraz w podstawionym autobusie.

Dalsze działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu prac pracowników pogotowia gazowego, którzy przy pomocy dwóch koparko - ładowarek odkopali przyłącze doprowadzające gaz do budynku. Przez cały czas działań, monitorowano stężenie gazu ziemnego w budynku. Po godzinie 23.00 nieszczelność zlokalizowano i uszczelniono rurociąg. Inspektor Nadzoru Budowlanego, który dokonał oględzin budynku, nie stwierdził konieczności wyłączenia go z użytkowania i lokatorzy mogli powrócić do swoich mieszkań.

W akcji ratowniczej brało udział 12 zastępów straży pożarnej ( w tym 1 OSP), zespoły ratownictwa medycznego, pogotowie gazowe, policja.