Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Pożar na terenie rozlewni rozpuszczalników w Żywcu

2018.04.23

23 kwietnia 2018r., po godzinie 21.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Żywcu otrzymało zgłoszenie o pożarze na terenie rozlewni rozpuszczalników przy ul.Łącznej.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania, stwierdzono że ogniem objęte było 2/3 hali magazynowej.  Wysoka temperatura uniemożliwiała bezpośrednie podejście ratowników do budynku. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu czterech prądów piany gaśniczej na rozlewające się i palące rozpuszczalniki.
Kierujący Działaniami Ratowniczymi zadysponował na miejsce dodatkowe siły i środki z powiatu oraz- poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego – z województwa. Teren akcji został  podzielony na trzy odcinki bojowe.Działania ratowników były utrudnione ze względu na bardzo wysoką temperaturę pożaru i zwartą zabudowę przemysłową. Przybyły na miejsce zastęp ratownictwa chemicznego z jednostki ratowniczo – gaśniczej z Katowic – Piotrowic wykonywał pomiary powietrza w obrębie działań ratowniczych.  O zdarzeniu poinformowano także inspektora delegatury WIOŚ w Bielsku-Białej.

W wyniku prowadzonych działań gaśniczych udało się uratować cześć obiektu, w której składowane były zbiorniki z rozpuszczalnikami oraz obronić sąsiednie budynki. Spaleniu uległo ok. 600m2 magazynu i kilkanaście samochodów zaparkowanych w pobliżu. W trakcie działań poszkodowany został ratownik OSP.

Na miejsce akcji przybył śląski komendant wojewódzki bryg. Jacek Kleszczewski wraz z  zastępcą st. bryg. Arkadiuszem Biskupem.W akcji ratowniczej wzięło udział 37 zastępów straży pożarnej ( w tym 18 OSP) z Bielska –Białej, Gliwic, Katowic, Pszczyny i Sosnowca, pogotowie energetyczne, zespół ratownictwa medycznego, policja. Działania zakończono 24 kwietnia po godz.15.00. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru.