Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Zabrze, Piekary Śląskie, Bytom - pożary składowisk odpadów

2018.06.11

6 czerwca 2018 roku, około godz.15.30, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Zabrzu otrzymało zgłoszenie o pożarze na terenie Miejskiego Składowiska Odpadów Komunalnych przy ul. Cmentarnej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta jest maszyna wstępnego rozdrabniania śmieci oraz przyległe składowisko odpadów. W pierwszej fazie działania strażaków polegały na podaniu prądu piany ciężkiej na palącą się maszynę oraz dwóch prądów wody: jeden na składowisko, a drugi w obronie znajdujących się w pobliżu kontenerów z odpadami. W dalszych działaniach składowisko odpadów zostało rozgarnięte przy pomocy dwóch ładowarek, a następnie dogaszone w głębszych warstwach. Pożarem objęta była powierzchnia 250 m2 składowiska. Działania trwały ponad 5 godzin. Przyczyna powstania pożaru jest nieustalona.

Równocześnie tego samego dnia, tj. 6 czerwca 2018 roku, około godz.17.20, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Piekarach Śląskich otrzymało zgłoszenie o dużym pożarze na terenie składowiska makulatury w dzielnicy Brzeziny Śląskie. Do zdarzenia początkowo zadysponowano dwa zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej w Piekarach Śląskich oraz dwa zastępy OSP. Już w czasie dojazdu do pożaru dostrzeżono bardzo intensywne zadymienie, dlatego Kierujący Działaniami Ratowniczymi niezwłocznie wydał polecenie zadysponowania dodatkowych, ciężkich samochodów gaśniczych. Po rozpoznaniu na miejscu zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty jest teren około 50 x 70 m z wiatami, pod którymi składowano sprasowane bele makulatury i folii, kontenery wypełnione makulaturą oraz urządzenia do transportu i obróbki składowanych materiałów.

Dodatkowo, na miejsce zadysponowano kontener z aparatami ochrony dróg oddechowych, samochód wężowy oraz składany zbiornik dużej pojemności na wodę w celu zbudowania zaopatrzenia wodnego oraz ładowarkę, która wspomogła strażaków podczas dogaszania materiałów objętych pożarem.

Pożarem objęta była powierzchnia 900 m2 składowiska. Obecnie policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru.

W akcji ratowniczej brało udział 28 zastępów straży pożarnej (w tym 5 zastępów OSP) z Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Bytomia, Chorzowa, Radzionkowa, Knurowa, Katowic i Zawiercia, zespół ratownictwa medycznego, policja, straż miejsksa. Działania trwały ponad 20 godzin i zakończyły się 7 czerwca około godziny 15:30. W trakcie działań poszkodowany został ratownik OSP.

Po zakończeniu działań w Piekarach Śląskich w dniu 7 czerwca 2018 roku, po godzinie 20.00, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bytomiu otrzymało zgłoszenie o pożarze na terenie komunalnego składowiska odpadów.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że ogniem objęte było 600 m2 śmieci w sektorze o wymiarach 120 x 90 m. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądów wody w natarciu na palące się śmieci.
Kierujący Działaniami Ratowniczymi zadysponował na miejsce dodatkowe siły i środki spoza powiatu. Ratownicy prowadzili działania gaśnicze, a dodatkowe zastępy zapewniały zaopatrzenie wodne oraz podmianę ratowników. Po opanowaniu pożaru wprowadzono ciężki sprzęt, celem rozgarnięcia pogorzeliska i dogaszenia palących się śmieci.

Pożarem objęte było  ok. 600m2 magazynu i kilkanaście samochodów zaparkowanych w pobliżu. W akcji ratowniczej wzięło udział 9 zastępów straży pożarnej ( w tym 3 OSP) z Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich, a także policja, która prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru. Działania zakończono tego samego dnia około godziny 23.

 

 

zdjecia: mł. kpt. Piotr Zwarycz