Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

37 zastępów straży pożarnej gasiło pożar w Rędzinach

2018.09.20

20 września 2018 roku, o godz. 11.39. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku produkcyjnego w Rędzinach przy ul. Wolności.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, iż pożar ma miejsce w kompleksie budynków konstrukcji murowanej, składającym się z trzech segmentów w zabudowie szeregowej, podzielonym na część socjalno-biurową i dwie części produkcyjno-magazynowe, z których jedna z częścią socjalną dla pracowników, była całkowicie objęta pożarem.
Na podstawie informacji uzyskanych od właściciela ustalono, iż wszystkie osoby przebywające w budynku opuściły go przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Pracownicy zakładu w chwili zauważenia pożaru podjęli próbę ugaszenia ognia, jednak z powodu szybkiego jego rozwoju wycofali się.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ustaleniu informacji odnośnie ewentualnych osób poszkodowanych, odłączeniu prądu w budynku, podaniu - w pierwszej fazie działań - dwóch prądów wody w obronie części socjalno-biurowej  i dwóch prądów wody w obronie części produkcyjno-magazynowej w celu niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się ognia. Podano również cztery prądy piany przez okna budynku. Podjęte działania gaśnicze, pozwoliły na niedopuszczenie do rozprzestrzenienie się pożaru na część socjalno-biurową i drugą część magazynowo - produkcyjną. Na miejsce akcji zadysponowano dodatkowe siły i środki, podano kolejne prądy piany z agregatu i z działka wodno-pianowego. Teren akcji podzielono na trzy odcinki bojowe. W trakcie prowadzenia działań strażacy wynieśli ze strefy zagrożenia butle z gazami technicznymi. W dalszej fazie akcji gaśniczej, w celu dotarcia do zarzewi ognia ratownicy dokonali prac rozbiórkowych pokrycia dachowego. Prowadzenie działań było utrudnione ze względu na bardzo duże zadymianie i wysoką temperaturę.
Po ugaszeniu pożaru, oddymiono i przewietrzono pomieszczenia oraz przy użyciu detektorów, wykonano pomiary na obecność tlenku węgla. Monitorowano także pomieszczenia budynku przy użyciu kamery termowizyjnej.

W akcji ratowniczej brało udział 37 zastępów straży pożarnej (w tym 17 OSP), zespoły ratownictwa medycznego, pogotowie energetyczne, gazowe oraz policja. Na miejsce przybył Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Działania zakończono o godz. 14.09. 21 września br. Powierzchnia pożaru - 490m2
Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru.