Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Wybuch gazu w budynku jednorodzinnym w Szczerbicach.

2019.01.17

15 stycznia 2019 r. o godzinie 3:43 Stanowisko Kierowania KM PSP w Rybniku przyjęło zgłoszenie, z którego wynikało, że w budynku przy ul. Jerozolimskiej w Szczerbicach doszło do eksplozji. Pierwsze zastępy straży pożarnej, które przybyły na miejsce, zastały doszczętnie zniszczony budynek jednorodzinny. Po wstępnym rozpoznaniu ustalono, że całkowitemu zawaleniu uległa część mieszkalna budynku, natomiast murowany garaż, który przylegał do budynku, był bez widocznych uszkodzeń. Z wcześniej uzyskanych informacji ustalono, że w środku przebywał właściciel domu, 53-letni mężczyzna. Działania ratowników skupiły się przede wszystkim na tym, aby jak najszybciej dotrzeć do osoby poszkodowanej. W trakcie przeszukiwania gruzowiska przez ratowników, wyposażonych m.in. w kamerę termowizyjną, znaleziono poszukiwanego mężczyznę. Obecny na miejscu lekarz stwierdził jego zgon. Na miejsce zdarzenia przybyła także Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju. Ratownicy wraz z psami przeszukali pozostałą cześć gruzowiska – nikogo nie znaleziono, sprawdzono także część garażową. Następnie, przy pomocy ciężkiego sprzętu przystąpiono do odgruzowywania. Prawdopodobną przyczyną wybuchu był gazu ulatniający się z butli LPG.

Na miejsce zdarzenia przybył Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, a także Komendant Miejski PSP w Rybniku bryg. Wojciech Kruczek.

W akcji ratowniczej brało udział 16 zastępów PSP (w tym 4 OSP), zespół ratownictwa medycznego, pogotowie energetyczne, policja oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Działania zakończono o godzinie 09:15, a zabezpieczony teren przekazano prokuraturze.