Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Wybuch gazu w garażu w Gliwicach

2019.01.29
27 stycznia 2019 r. o godzinie 7:06, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gliwicach przyjęło zgłoszenie, że przy ul. Daszyńskiego doszło do eksplozji w garażu z zapleczem warsztatowym.
Przybyłe na miejsce, pierwsze zastępy straży pożarnej, po wstępnym rozpoznaniu ustaliły, że całkowitemu zawaleniu uległ murowany garaż, przylegający do jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Przed przyjazdem straży pożarnej, z budynku ewakuowały się dwie kobiety, które poinformowały ratowników, że nie mają kontaktu z mężem i synem.
 
W pierwszej fazie działania straży pożarnej polegały przede wszystkim na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu energii elektrycznej oraz zabezpieczeniu butli z propanem – butanem, która była podłączona do kuchenki. W trakcie prowadzonego rozpoznania, ratownicy znaleźli w pobliżu gruzowiska ciało mężczyzny, najprawdopodobniej jednego z mieszkańców domu. Obecny na miejscu lekarz stwierdził jego zgon. W trakcie przeszukiwania okazało, że w części mieszkalnej budynku znajdował się jeden z zaginionych mężczyzn. Wszystkie trzy osoby przekazano pod opiekę psychologa.
 
Ze względu na fakt, że w gruzowisku zlokalizowano butle z tlenem technicznym, acetylenem oraz argonem, a niektóre z nich mogły być nieszczelne, podjęto decyzję o ewakuacji  mieszkańców z pobliskich domów.  
W trakcie wstępnego odgruzowania i wykonywania dostępu do butli z gazami, prowadzono stały monitoring stężenia gazów oraz sprawdzano temperaturę butli przy pomocy kamery termowizyjnej. Po zabezpieczeniu wszystkich butli, przetransportowano je w bezpieczne miejsce. 
W dalszej fazie działań przy użyciu ciężkiego sprzętu rozpoczęto usuwanie fragmentów przewróconego muru oraz zawalonego stropu. Pozostały gruz usunięto ręcznie i sprawdzono ponownie teren. Po zakończeniu działań, na miejscu pozostał biegły sądowy, przedstawiciel Transportowego Dozoru Technicznego oraz policja.
 
W akcji ratowniczej brało udział 10 zastępów straży pożarnej ( w tym 1 OSP), zespół ratownictwa medycznego, pogotowie energetyczne, policja oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Działania zakończono o godzinie 15:50, a zabezpieczony teren przekazano prokuraturze.
 
 
Zdjęcia: KM PSP Gliwice