Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Strażacy w woj. śląskim usuwają skutki wichur - aktualizacja na dzień 12.03.2019 r.

2019.03.11

W ciągu minionego weekendu nad województwem śląskim przeszły gwałtowne wichury i opady deszczu. Strażacy nadal intensywnie pracują nad usuwaniem ich skutków. Od 09.03.2019 r. od godz. 14:00 do 12.03.2019 r. do godz.5:00 straż pożarna w województwie śląskim interweniowała 2.950 razy. Do działań zadysponowano prawie 3.000 zastępów PSP i OSP.
Najwięcej interwencji odnotowano na terenie: pow. gliwickiego, m. Katowice, pow.rybnickiego, pow. bielskiego i m. Bielska-Biała, pow. cieszyńskiego oraz pow. tyskiego. Działania straży pożarnej polegały przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew i połamanych konarów z dróg i linii energetycznych, zabezpieczaniu zerwanych i uszkodzonych dachów oraz usuwaniu elementów konstrukcji z uszkodzonych elewacji budynków.

W wyniku silnych wichur uszkodzone zostały 533 dachy (w tym 451 – na budynkach mieszkalnych oraz 1 – na budynku użyteczności publicznej), natomiast 29 dachów zostało zerwanych z budynków mieszkalnych oraz 26 dachów z budynków gospodarczych. 

Między innymi w dniu 9 marca 2019 r. przy ul. Wyzwolenia w Siemianowicach Śląskich wiatr przewrócił rząd ośmiu garaży blaszanych, które uszkodziły stojący w pobliżu samochód. W Jaworznie przy ul. Mroczka Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyłączył z użytkowania kościół, ze względu na odpadające elementy wieży kościelnej nad wejściem.

W zdarzeniach ranna została 1 osoba -  w Syryni (pow. wodzisławski) samochód najechał na przewrócone drzewo.
W trakcie prowadzonych działań dwóch ratwoników (OSP Łaziska Średnie, OSP Zbrosławice) zostało poszkodowanych.