Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Wybuch gazu w Bełku. Poszkodowany 16 letni chłopiec

2019.03.11

11 marca 2019 r. o godzinie 12:44 Stanowisko Kierowania KM PSP w Rybniku przyjęło zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Bełku przy ul. Głównej. Po przyjeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, potwierdzono zgłoszenie i stwierdzono, że zniszczeniu uległa ściana frontowa i szczytowa, a część pomieszczenia kuchennego na parterze objęta jest pożarem. W wyniku wybuchu poszkodowany został 16 letni chłopiec, który po udzieleniu pomocy przez ZRM został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala.

Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącego się pomieszczenia, a następnie przeszukaniu i sprawdzeniu uszkodzonego budynku. W trakcie przeszukiwania gruzowiska, strażacy znaleźli i zabezpieczyli 11 kg butlę z gazem propan-butan. Po przybyciu Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP z Jastrzębia Zdroju, ponownie przeszukano pomieszczenia nie stwierdzając obecności osób.

Przybyły na miejsce Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po dokonaniu oględzin budynku, wydał zakaz jego użytkowania. Pozostałym mieszkańcom zapewniono lokale zastępcze.

Działania zakończono o godzinie 18.00. W akcji ratowniczej brało udział 11 zastępów straży pożarnej (w tym 2 OSP), zespół ratownictwa medycznego, pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne, PINB i policja.