Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

29 zastępów straży pożarnej gasiło pożar hal produkcyjno - magazynowych w Jaworznie

2019.06.17

17 czerwca 2019 roku o godzinie 01.29. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Jaworznie przyjęło zgłoszenie o zadymieniu w hali produkcyjnej przy ul. Solskiego.

W chwili dojazdu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, pożar był już w fazie rozwiniętej i obejmował dwie hale produkcyjno-magazynowe, zlokalizowane pośrodku kompleksu budynków. Ratownicy na miejscu akcji stwierdzili brak osób poszkodowanych. Ze względu na dynamiczną sytuację pożarową Kierujący Działaniami Ratowniczymi (KDR), poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego, zadysponował dodatkowe siły i środki - pluton gaśniczy z Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu.

W początkowej fazie działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 4 prądów wody w natarciu na palące się hale i 2 prądów w obronie budynków nie objętych pożarem (obiekty produkcyjne i administracyjno- biurowe). Teren działań podzielono na 2 odcinki bojowe. Sukcesywnie, wraz z przyjazdem kolejnych sił i środków KDR wprowadził dodatkowo 2 prądy gaśnicze w natarciu (oba prądy z działka wodno-pianowego z drabin mechanicznych) oraz 2 prądy w obronie. Z chwilą, gdy działania strażaków w natarciu spowodowały powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru, teren akcji podzielono na 3 odcinki bojowe, a na drugim odcinku bojowym rozpoczęło się dogaszanie pogorzeliska wewnątrz hal. Zadysponowana na miejsce koparka wywoziła materiał z hali, który był przelewany woda i pianą. W dalszej kolejności na pierwszym odcinku bojowym rozpoczęto dogaszanie dachu oraz pogorzeliska.

W wyniku pożaru spaleniu uległy 2 hale produkcyjno-magazynowe, natomiast uratowano przed spaleniem pozostałe obiekty kompleksu, w tym hale przylegające bezpośrednio do spalonych. Powierzchnia pożaru to 2.500 m2. Przyczyny powstania pożaru ustala Policja. W akcji ratowniczej brało udział 29 zastępów straży pożarnej ( w tym 7 OSP), policja. Działania zakończono po ponad 15 godzinach.

zdjęcie: KM PSP w Jaworznie