Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Bardzo duży pożar hali produkcyjno-magazynowej w Mikołowie

2019.06.25

25 czerwca 2019 roku o godzinie 00.54 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mikołowie przyjęło zgłoszenie o pożarze w hali produkcyjno-magazynowej przy ul. Żwirki i Wigury, gdzie mieściły się dwie firmy – producent kartonowych opakowań oraz wytwórca metalowych elementów do samochodów.

W chwili dojazdu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej z Komendy Miejskiej PSP w Mikołowie, pożar był już w fazie rozwiniętej (powierzchnia pożaru około 3 000 m2) i bardzo szybko rozprzestrzeniał się na dalszą część zabudowań. Budynek składał się z trzech hal połączonych w jedną, a ogień obejmował już dwie hale produkcyjno-magazynowe, zlokalizowane pośrodku kompleksu budynków. Z informacji uzyskanej na miejscu zdarzenia wynikało, że na terenie zakładu, przebywała jedna osoba, która opuściła budynek przed przybyciem służb ratowniczych.

Po kilkunastu minutach powierzchnia pożaru wynosiła już ponad 10 000 m2. Ze względu na dynamiczną sytuację pożarową Kierujący Działaniami Ratowniczymi (KDR), poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego (SKKP), zadysponował dodatkowe siły i środki - plutony gaśnicze oraz samochody z drabinami mechanicznymi z jednostek terenu woj. śląskiego.

W początkowej fazie działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu mediów w obiekcie oraz podaniu trzech prądów wody w natarciu na palące się hale, w tym jednego z kosza samochodu z drabiną mechaniczną. Następnie podjęto ewakuację pojazdów zaparkowanych przy budynku hali oraz zabezpieczono butle z gazem propan butan. Dalsze działania polegały na obronie budynków nie objętych pożarem: obiektu administracyjno-biurowego oraz budynku firmy dystrybuującej stal (przylegający bezpośrednio do hali objętej pożarem), a także obronie, poprzez schładzanie, zbiorników z gazem propan-butan i ze skroplonym azotem. Z chwilą, gdy działania strażaków w natarciu spowodowały powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru, w dalszej kolejności rozpoczęto dogaszanie dachu oraz pogorzeliska.

W wyniku pożaru spaleniu uległy dwie hale produkcyjno-magazynowe, natomiast uratowano przed spaleniem pozostałe obiekty kompleksu, w tym trzecią halę przylegająca bezpośrednio do spalonych. Powierzchnia pożaru objęła prawie 11 000 m2. Przyczyny powstania pożaru ustala Policja.

Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Jędrocha, grupa operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP, grupa oględzinowa Komendy Wojewódzkiej PSP oraz Komendant Powiatowy PSP w Mikołowie bryg. Damian Krawczyk.

W akcji ratowniczej brało udział 58 zastępów straży pożarnej (w tym 24 OSP), pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne, PINB i policja.

 

Opracowanie: KW PSP w Katowicach
Zdjęcia: Piotr Zwarycz KP PSP w Tarnowskich Górach