Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Pożar hotelu w Istebnej

2019.06.27

26 czerwca 2019 roku, o godz. 22:47 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie otrzymało zgłoszenie o pożarze hotelu w Istebnej.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej i przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, iż objęta pożarem jest część dachu i poddasza (około 100 m2) jednego z segmentów kompleksu.
Z informacji uzyskanej na miejscu zdarzenia wynikało, że jeszcze przed przybyciem strażaków trzech pracowników obsługi hotelu ewakuowało 29 gości hotelowych.

Kierujący Działaniami Ratowniczymi (KDR), poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego (SKKP), zadysponował dodatkowe siły i środki z Komendy Miejskiej PSP w Żywcu oraz samochód specjalny z aparatami ochrony dróg oddechowych (ODO) wraz z zapleczem do ich obsługi z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.

W początkowej fazie działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu mediów w obiekcie oraz podaniu pięciu prądów wody w natarciu na palący się budynek, w tym jednego z kosza samochodu z drabiną mechaniczną na palący się dach. W tym czasie korzystano z wody z basenu pływackiego będącego w obiekcie, następnie zaopatrzenie wodne realizowano poprzez dowożenie oraz budowę stanowiska wodnego przy zbiorniku przeciwpożarowym obok hotelu. Strażacy prowadząc działania gaśnicze również sukcesywnie sprawdzali poszczególne pomieszczenia pod kątem ewentualnego przebywania w nich osób poszkodowanych. Teren działań został podzielony na dwa odcinki bojowe. Z chwilą, gdy działania strażaków w natarciu spowodowały powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru, w dalszej kolejności rozpoczęto dogaszanie zarzewi ognia oraz prace rozbiórkowe. Spaleniu uległa konstrukcja dachu, więźba dachowa oraz pokoje na poddaszu i trzecim piętrze wraz z wyposażeniem. Działania zakończono po sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną.

W akcji ratowniczej trwającej ponad 5,5 godziny, brało udział 18 zastępów straży pożarnej (w tym 10 OSP), zespół ratownictwa medycznego oraz policja. Pożar objął 400 m2 powierzchni hotelu. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru.

 

Opracowanie: KW PSP w Katowicach
Zdjęcie: KP PSP Cieszyn