Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Trzy osoby poniosły śmierć, a cztery zostały poszkodowane w wyniku wybuchu gazu w Bytomiu

2019.07. 7

6 lipca 2019 roku o godz. 13:19 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bytomiu przyjęło zgłoszenie o wybuchu w kamienicy przy ul. Katowickiej.
Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, dokonano rozpoznania i stwierdzono pożar mieszkania na parterze (w pięciokondygnacyjnym budynku), powstały prawdopodobnie na skutek wybuchu gazu. Siła wybuchu uszkodziła elewację budynku, a także okna w kamienicach znajdujących się naprzeciwko.
Przed przybyciem zastępów straży pożarnej z kamienicy ewakuowało się 21 osób. 3 osoby (kobieta oraz dwoje dzieci), które w chwili wybuchu przebywały w mieszkaniu na parterze poniosły śmierć. 4 osoby poszkodowane, w tym jeden przechodzień zostały zabrane do szpitala. Najciężej ranną osobę przetransportowano Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

W pierwszej fazie, działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu i gazu, ugaszeniu pożaru w mieszkaniu na parterze dwoma prądami wody oraz przeszukaniu budynku, a także budynków sąsiednich. Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki w tym Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z KM PSP w Jastrzębiu Zdroju.
Po ugaszeniu pożaru i odgruzowaniu, wykonano stabilizację konstrukcji – podstemplowano strop oraz cały czas monitorowano stabilność budynku przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Budynek ponownie przeszukali ratownicy wraz z trzema psami poszukiwawczymi. Nikogo nie znaleziono.
Obecni na miejscu Inspektorzy Nadzoru Budowlanego po dokonaniu oględzin wyłączyli budynek z użytkowania. Mieszkańcom zapewniono na noc tymczasowe lokale.  

Na miejsce akcji ratowniczej przybyli między innymi: Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Pani Elżbieta Witek, poseł na Sejm RP Pan Wojciech Szarama, wojewoda śląski Pan Jarosław Wieczorek, śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, prezydent Bytomia Pan Mariusz Wołosz.  

W działaniach udział wzięło 36 zastępów straży pożarnej (tym 8 OSP), zespoły ratownictwa medycznego, policja, pogotowie energetyczne i gazowe.
Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny zdarzenia prowadzi Policja.

opracowanie: KW PSP w Katowicach, KM PSP w Bytomiu
zdjęcia: mł.asp. Damian Golański KW PSP w Katowicach