Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Pożar składowiska w Bytomiu

2019.10.29

26 października 2019 roku o godz. 16.23 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bytomiu przyjęło zgłoszenie o dużym zadymieniu, występującym w okolicy ul.Władysława Łokietka w Bytomiu, w pobliżu byłej fabryki ceramiki.

W chwili przybycia na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, pożarem objęte były tekstylia oraz tworzywa sztuczne na powierzchni 1500 m2, a zagrożone były sąsiadujące ze składowiskiem hale byłej fabryki, parkujące samochody oraz pozostałe odpady. Natychmiast do działań zadysponowano dodatkowe siły i środki PSP oraz OSP. Z uwagi na prowadzone działania Policja zamknęła ruch na ul. Łokietka w pobliżu fabryki i zorganizowała objazdy.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, obronie zagrożonych obiektów, samochodów i pozostałych materiałów palnych oraz natarciu na palące się składowisko. Przybyły na miejsce zastęp ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego monitorował teren akcji i sąsiednich dzielnic. Miejsce akcji podzielono na dwa odcinki bojowe na terenie, których strażacy prowadzili działania w obronie i natarciu, podając prądy wody i piany na palące się materiały (sprasowane: tekstylia, tworzywa sztuczne, obuwie). W celu zapewnienia odpowiedniej ilości środków gaśniczych zorganizowano zaopatrzenie wodne korzystając z hydrantów na terenie zakładu i wytypowanych hydrantów na terenie miasta oraz naturalnego zbiornika wodnego. Dzięki prowadzonym działaniom nie dopuszczono do rozprzestrzeniania się pożaru na pozostałą część fabryki i materiałów palnych. Po opanowaniu pożaru, przystąpiono do jego dogaszania. W tym celu wykorzystano również ciężki sprzęt typu ładowarko – koparki. Pogorzelisko monitorowano przy pomocy kamer termowizyjnych i przyrządów pomiarowych.

W akacji ratowniczej brało udział 31 zastępów straży pożarnej ( w tym 3 jednostki OSP z Suchej Góry, Stolarzowic i Górnik)  z Bytomia, Radzionkowa, Chorzowa, Gliwic, Katowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór i Zabrza oraz przedstawiciele i pracownicy Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Policji, Straży Miejskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

zdjęcia: KM PSP w Bytomiu