Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Ratownicy wydobyli grotołaza po upadku z półki skalnej

2019.11.19

17 listopada 2019 roku, o godz. 14:15, Stanowisko Kierowania Komendnta Miejskiego PSP w Częstochowie przyjęło zgłoszenie od dyżurnego GOPR z informacją o upadku grotołaza w głąb jaskini Wszystkich Świętych w miejscowości Sokole Góry. Zadysponowane zastępy z KM PSP w Częstochowie oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG Radzionków współdziałały wraz z GOPR-em na miejscu zdarzenia.
Podczas eksploracji jaskini w momencie powstania zdarzenia przebywało w niej 6 osób. Mężczyzna spadł z półki z wysokości około 7 metrów na tzw. Moście Herberta. Stan poszkodowanego mężczyzny wskazywał na konieczność ewakuacji na desce ortopedycznej ale jej użycie uniemożliwiały trzy wąskie przejścia. Odcinek drogi do pokonania na powierzchnię z miejsca upadku wynosił około 60 m. Działania służb polegały na poszerzeniu drogi ewakuacyjnej oraz udzieleniu KPP i stałej kontroli funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przygotowania do transportu. Na terenie akcji rozstawione zostały namioty logistyczne oraz sprzęt oświetleniowy i agregaty prądotwórcze. Po kilku wyczerpujących godzinach działań około godz. 19:40 ewakuowano mężczyznę na powierzchnię z licznymi urazami. Został przewieziony do szpitala celem hospitalizacji.
W działaniach brało udział: 13 zastępów, 23 strażaków, Grupa Jurajska GOPR, Policja, zespoły ratownictwa medycznego oraz władze samorządowe.