Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Niebezpieczny weekend w województwie śląskim - 11 osób, w tym 9 dzieci podtruło się tlenkiem węgla

2019.12.16

Mimo, iż tegoroczna zima było wyjątkowo łagodna do tej pory, to nadal trwa sezon grzewczy. Tylko przez miniony weekend doszło do 28 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w lokalach mieszkalnych i 17 pożarów spowodowanych niewłaściwą eksplotacją urządzeń grzewczych.

13 grudnia 2019 roku, w piątkowe popołudnie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Rybniku wpłynęło zgłoszenie o zadziałaniu czujnika tlenku węgla, w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym, przy ul. Przemysłowej, gdzie na skutek podtrucia tlenkiem węgla do szpitala trafiło 6 osób, w tym 5 dzieci. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej, natychmiast udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy kobiecie i jej synowi, którzy znajdowali się poza mieszkaniem. Na miejsce przybył również zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy pozostałym poszkodowanym dzieciom. Strażacy wykonali pomiary na obecność tlenku węgla w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia, jak również we wszystkich mieszkaniach w klatce schodowej.

15 grudnia 2019 roku, w niedziele, strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Dąbrowie Górniczej interweniowali w budynku wielorodzinnym, przy ul. Robotniczej po zadziałaniu czujnika tlenku węgla. Ratownicy ewakuowali z mieszkania 5 osób poszkodowanych, natychmiast też udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie, mającemu trudności z oddychaniem. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zespół ratownictwa medycznego, który po wstępnym badaniu poszkodowanych zabrał wszystkich na obserwację do szpitala. Do szpitali przewieziono 5 osób, w tym 4 dzieci. Strażacy wykonali pomiary na obecność tlenku węgla, przewietrzyli mieszkanie i sprawdzili sąsiednie lokale mieszkalne. 

 

Od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października 2019r. do 15 grudnia 2019r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 584 zdarzenia, w tym 254 pożary w budynkach mieszkalnych, spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 121 przypadkach, w lokalach mieszkalnych zadziałał czujnik tlenku węgla. W zdarzeniach rannych zostało 185 osób, w tym 71 dzieci. 3 osoby poniosły śmierć.