Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Pożar w budynku mieszkalnym w Częstochowie

2019.12.16
Pożar w budynku mieszkalnym w Częstochowie

15 grudnia 2019r. o godz.01.14 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie otrzymało zgłoszenie o pożarze w budynku wielorodzinnym przy ul. Limanowskiego.

W chwili dojazdu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej ogniem objęte było całe mieszkanie na I piętrze, a płomienie wydobywały się przez okna. Na pierwszym i drugim piętrze klatki schodowej panowało bardzo silne zadymienie. Część lokatorów z tych pięter w dalszym ciągu znajdowała się w swoich mieszkaniach, natomiast lokatorzy z parteru budynku opuścili lokale przed przybyciem zastępów straży pożarnej.

W pierwszej fazie, działania ratowników skupiły się na ewakuacji lokatorów I i II piętra. Z budynku ewakuowano 14 osób, w tym 1 osobę nieprzytomną, którą natychmiast przekazano obecnemu na miejscu zespołowi ratownictwa medycznego. Po przebadaniu podjęto decyzję o zabraniu do szpitala kolejnych 4 osób. 

Równocześnie z ewakuacją prowadzone były działania gaśnicze. Po ugaszeniu pożaru strażacy przeszukali wszystkie mieszkania i pomieszczenia w budynku, oddymili i wykonali pomiary na obecność gazów niebezpiecznych.

Powierzchnia pożaru wyniosła 90m2.

W akcji ratowniczej wzięło udział 10 zastępów straży pożarnej (w tym 1 OSP), policja, zespoły ratownictwa medycznego, pogotowie gazowe, energetyczne.