Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Pożar dachu budynku mieszkalnego w Rudzie Śląskiej

2020.01.21
Pożar dachu budynku mieszkalnego w Rudzie Śląskiej

20 stycznia 2020 roku, o godzinie 4:10 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Rudzie Śląskiej przyjęło zgłoszenie o pożarze poddasza budynku wielorodzinnego III kondygnacyjnego przy ul. Krasińskiego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęty jest cały dach budynku mieszkalnego, III kondygnacyjnego. Na zewnątrz znajdowali się lokatorzy, którzy ewakuowali się z budynku przed przybyciem zastępów PSP .

W pierwszej fazie działań, po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i zgłoszeniu zapotrzebowania na dodatkowe siły i środki przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi, strażacy ewakuowali pozostałych lokatorów (6 osób dorosłych w tym 1 osoba niepełnosprawna) oraz trzy psy, ponadto przeszukali pozostałe mieszkania i części budynku. Łącznie budynek opuściły 23 osoby, dla których na czas prowadzenia działań przygotowano ogrzewany namiot pneumatyczny. 

Działania gaśnicze polegały na podaniu prądów gaśniczych z klatki schodowej na palące się poddasze oraz z koszy dwóch drabin mechanicznych i podnośnika hydraulicznego na palący się dach. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania zarzewi ognia oraz niezbędnych prac rozbiórkowych. Cały budynek oddymiono i przewietrzono. Następnie wykonano pomiary stężenia tlenku węgla we wszystkich pomieszczeniach w budynku, dodatkowo poddasze budynku zostało sprawdzone kamerą termowizyjną pod kątem wystąpienia ewentualnych zarzewi ognia.

Na miejsce zdarzenia przybył Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który po dokonaniu oględzin wyłączył budynek z użytkowania.
Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru.

W akcji ratowniczej brało udział 16 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, zespół ratownictwa medycznego, policja, pogotowie energetyczne, straż miejska. Działania zakończono o godz.11.13.

opracowanie: KW PSP w Katowicach
zdjęcia: KM PSP w Rudzie Śląskiej