Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

20 zastępów straży pożarnej gasiło pożar zakładu w Gliwicach

2020.02. 3

1 lutego 2020 roku o godz. 19:05 do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego w Gliwicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku produkcyjno – magazynowym, przy ul. bł. Czesława w Gliwicach. Pożarem objęty był budynek zakładu produkującego elementy ze stali. Zakład umiejscowiony jest za halami Gliwickiej Fabryki Wagonów i częściowo jest do niej przyległy.

Po dokonaniu rozpoznania i zabezpieczeniu terenu akcji, działania straży pożarnej polegały na podaniu 6 prądów wody (zarówno w natarciu jak i w obronie), w tym 1 z drabiny mechanicznej. Po ugaszeniu przystąpiono do częściowej rozbiórki nadpalonych elementów dachu oraz dogaszania zarzewi ognia. Największe zagrożenie podczas działań stwarzały znajdujące się w obiekcie butle z gazami technicznymi, takimi jak: acetylen, argon i propan-butan.

Spaleniu uległo poszycie dachu na powierzchni ok. 700 m2. Ponadto spaleniu lub uszkodzeniu, w wyniku działania wysokiej temperatury, uległo wyposażenie hali, m. in. sprzęt i maszyny produkcyjne oraz wózki widłowe.

Na miejscu pracowało 16 zastępów PSP i 4 zastępy OSP - łącznie 63 ratowników. W działaniach uczestniczyły zastępy PSP z JRG Zabrze, JRG Chorzów oraz JRG Orzegów.
Działania zakończono o godz.02.25. Ustaleniem przyczyny pożaru zajmuje się Policja i biegły sądowy z zakresu pożarnictwa.

 

Opracowanie: KW PSP w Katowicach
Zdjęcia: mł. kpt. Piotr Zwarycz KP PSP w Tarnowskich Górach, mł. asp. Damian Golański KW PSP w Katowicach