Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Pożar w budynku produkcyjno-magazynowym w Gliwicach

2020.02.14

14 lutego 2020 roku o godz. 21:20 do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego w Gliwicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku produkcyjno-magazynowym, przy ul. Rondo Leona Wyczółkowskiego w Gliwicach. Źródło pożaru znajdowało się na trzeciej kondygnacji budynku - część biurowa firmy produkującej urządzenia elektroniczne. Z informacji uzyskanych na miejscu zdarzenia, ustalono, że jeszcze przed przybyciem straży pożarnej wszystkie osoby opuściły budynek.

Kierujący Działaniami Ratowniczymi (KDR), zadysponował dodatkowe siły i środki, w tym samochód specjalny z aparatami ochrony dróg oddechowych (ODO) z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Knurowie oraz Pogotowie Energetyczne i Pogotowie Gazowe.

Po dokonaniu rozpoznania i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, działania straży pożarnej polegały na podzieleniu terenu akcji na 2 odcinki bojowe i na podaniu 5 prądów wody (zarówno w natarciu jak i w obronie), w tym 2 z samochodów z drabinami mechanicznymi przez okna w budynku. Prowadzone działania były utrudnione przez pojawiające się wybuchy oraz gęste zadymienie, powstałe z palących się tworzyw sztucznych, baterii litowo-jonowych oraz urządzeń elektronicznych, zgromadzonych na regałach i paletach. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do ponownego skontrolowania pomieszczeń objętych pożarem oraz pozostałej części budynku, a także sprawdzenia składowanych materiałów, celem dogaszenia ewentualnych zarzewi ognia.

W akcji ratowniczej brało udział 14 zastępów PSP, 4 zastępy OSP, policja, pogotowie energetyczne i gazowe. O zdarzeniu poinformowano również Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Działania zakończono 15.02.2020 r., o godz. 08:53.

 

Opracowanie: KW PSP w Katowicach
Zdjęcia: KM PSP w Gliwicach