Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Strażacy dogaszają pożar lasu w powiecie częstochowskim

2020.04.24

23 kwietnia 2020 roku, w miejscowości Teodorów na pograniczu gmin Koniecpol i Janów (powiat częstochowski) doszło do dużego pożaru lasu.

Informacja o zdarzeniu wpłynęła do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie o godz. 17:37. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że pali się około 15 ha nieużytków, młodnika i poszycia leśnego.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 20 prądów wody w natarciu na palące się poszycie leśne i nieużytki. Teren akcji został podzielony na trzy odcinki bojowe. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości środka gaśniczego, zorganizowano zaopatrzenie wodne w oparciu o sztuczny zbiornik przeciwpożarowy, znajdujący się w miejscowości Mełchów oraz z sieci hydrantowej w miejscowości Konstantynów. Do działań gaśniczych wykorzystano również ciężkie samochody specjalne typu cysterna.

W działaniach brało udział 26 zastępów jednostek PSP i OSP, a także dwa samoloty gaśnicze Dromader i śmigłowiec gaśniczy.
O godzinie 20:40, w celu wykonania tzw. przerwy ogniowej, jako jednego ze sposobów zatrzymania dalszego rozprzestrzeniania się pożaru, zadysponowano ciągnik rolniczy z pługiem (własność Nadleśnictwa Koniecpol).

Z powodu powstania nowych ognisk pożaru w nocy z 23 na 24 kwietnia, na terenach dotąd nieobjętych działaniami jednostek PSP, sytuacja pożarowa w lesie nie została w pełni opanowana. Zastępy straży pożarnej nadal intensywnie pracują na miejscu, by całkowicie ugasić palący się obszar.

Pożar lasu to jedna z bardziej niebezpiecznych klęsk żywiołowych. Przełom zimy i wiosny, to okres, w którym wydawać by się mogło, że nie ma żadnego zagrożenia pożarowego, który najczęściej wstępuje na skutek wysokich temperatur i susz, szczególnie w sezonie letnim. Jednakże jest to okres najgroźniejszy dla lasów, ponieważ nie ma jeszcze świeżej roślinności i świeżych traw, które nie są palne. Co roku wczesną wiosną wyraźnie wzrasta liczba pożarów lasów, łąk i nieużytków. Ubiegłoroczna ściółka leśna, dodatkowo wysuszona po bezśnieżnej zimie, nie ma w sobie praktycznie żadnej wilgotności (mniej niż kartka papieru, czyli poniżej 10%) - pali się bardzo szybko! W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Stanowi to idealne podłoże do powstania pożaru. Jedynie w 5 % przypadków pożary polskich lasów powodowane są przez siły naturalne. Znacznie częściej przyczyną pożaru bywa celowe podpalenie lub nieostrożne obchodzenie się z ogniem, tj.:
- wyrzucenie niedopałka papierosa,
- niedogaszone ognisko w miejscu nie przeznaczonym do tego celu,
- wypalanie łąk w bezpośrednim sąsiedztwie lasów.

Tylko w 2019 r. w Polsce wybuchło blisko 9.200 pożarów lasów (najwięcej w UE po Hiszpanii i Portugalii), o prawie 1/4 więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2017. Leśnicy rozpoczęli już akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasów. Oznacza to, że wdrożone do stosowania zostały wszystkie siły i środki, aby zabezpieczyć tereny leśne przed pożarami. Od lat  na ochronę przeciwpożarową Lasy Państwowe wydają ok. 100 mln zł rocznie.

Od początku bieżącego roku na terenie województwa śląskiego doszło do około 160 pożarów. Tylko w miesiącu kwietniu odnotowano 125 pożarów, które gasiły 122 zastępy PSP i OSP.

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu dla 60 stref prognostycznych nie obejmujących obszarów górskich.
Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

 

Opracowanie: KW PSP w Katowicach oraz www.stoppozaromtraw.pl
Zdjęcia: KM PSP w Częstochowie