Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Wybuch gazu w Tychach

2020.07.13
Wybuch gazu w Tychach

12 lipca 2020 roku, o godz. 23.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tychach otrzymało zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach o prawdopodobnym wybuchu gazu w budynku wielorodzinnym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania potwierdzono, że w mieszkaniu na pierwszym piętrze czterokondygnacyjnego budynku wielorodzinnego, w pomieszczeniu kuchni, doszło do wybuchu gazu.
Na skutek wybuchu, lekkiego oparzenia twarzy doznał lokator.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu gazu do mieszkania, oraz sprawdzeniu stężenia gazu w sąsiednich mieszkaniach przy użyciu miernika wielogazowego (nie stwierdzono stężeń wybuchowych). Poszkodowanemu lokatorowi niezwłocznie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazano zespołowi ratownictwa medycznego.
Na miejsce wezwano pogotowie gazowe, które sprawdziło mieszkanie oraz pion, nie stwierdzając zagrożenia.
Na miejsce został wezwany również Powiatowy Inspektor Nadzoru, który dokonał oględzin budynku i nie stwierdził uszkodzeń konstrukcji budowlanej.
Na podstawie informacji uzyskanych od poszkodowanego mężczyzny ustalono, że pozostawił on odkręcony gaz na kuchence gazowej, a do wybuchu doszło gdy wrócił do kuchni i zapalił zapalniczkę.

W akcji wzięło udział 6 zastępów straży pożarnej,zespół ratownictwa medycznego,pogotowie gazowe. Działania zakończono o godz. 01.34.