Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Ostrożnie nad wodą!

2020.07.27

Strażacy w ostatnią niedzielę, 26 lipca 2020 roku, brali udział w dwóch akcjach na zalewie Poraj w powiecie myszkowskim.
Do pierwszego wypadku doszło po godz.12.00, strażacy poszukiwali mężczyzny, który według zgłoszenia miał pływać w odległości około 20 m od brzegu i z nieznanych przyczyn zniknął pod wodą. Poszukiwania prowadziły dwa patrole piesze z brzegu oraz trzy patrole w łodziach. Na miejsce zadysponowano również specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego z Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu, której ratownicy odnaleźli  pod wodą zaginionego mężczyznę. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon mężczyzny. W akcji brało udział 12 zastępów PSP i OSP.

Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia w tym dniu doszło ok.  godz. 19.00. Strażacy ponownie zostali zadysponowani na zalew Poraj, gdzie na skutek silnego wiatru osoby pływające na rowerach wodnych miały problem z powrotem do brzegu. Po przybyciu na  miejsce strażacy potwierdzili, że na zalewie znajdowało się pięć  rowerów wodnych, cztery z nich zostały doholowane do brzegu przed przybyciem zastępów straży pożarnej (trzy przez właściciela wypożyczalni z której pochodziły, a jeden przez obecnych na miejscu policjantów). Strażacy przy pomocy łodzi przyholowali do pomostu ostatni rower wodny, na którym znajdowały się 4 osoby. Dalsze działania polegały na potwierdzeniu stanów ilościowych sprzętu w firmach prowadzących wypożyczalnie sprzętu wodnego na terenie zalewu. Właściciele potwierdzili, że cały wypożyczony sprzęt został zwrócony. W akcji brało udział 13 zastępów PSP i OSP.

 Strażacy apelują aby podczas wypoczynku nad woda i panujących upałów pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 Nad wodą:

 • Wybierając miejsce do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z terenów do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli). Pływajmy tylko na basenach i kąpieliskach strzeżonych przez służby ratownictwa wodnego.
 • Zawsze stosujmy się do zaleceń ratowników, którzy pełnią dyżur na kąpielisku.
 • Nigdy nie pływajmy sami – zawsze w towarzystwie innych osób lub ratowników.
 • Pływając nie oddalajmy się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku.
 • Nigdy nie spożywajmy alkoholu przed wejściem do wody!
 • Nigdy nie skaczmy (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody – nie znamy głębokości wody oraz ukształtowania dna.
 • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody - zanurzajmy się stopniowo i nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu, gdyż może dość do tzw. wstrząsu termicznego.
 • Podczas pływania łodzią (kajakiem, pontonem) lub łowienia ryb z pokładu, zawsze nośmy kamizelkę ratunkową.

Podczas upałów:

 • Regularnie pijmy duże ilości wody.
 • Ograniczajmy do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu, zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni słonecznych.
 • Utrzymujmy chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia, stosując żaluzje w drzwiach i oknach.
 • Ubierajmy się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry i nakrycia głowy. Lekka odzież o jasnych kolorach odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
 • Pamiętajmy, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe, dlatego przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowajmy szczególną ostrożność i starajmy się nie zaprószyć ognia.