Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

W ostatni weekend w województwie śląskim utonęły 4 osoby

2020.08.10

W ostatni weekend w województwie śląskim utonęły 4 osoby. Do pierwszych dwóch wypadków doszło w piątek 7 sierpnia 2020 roku.
Po godzinie 15.00. na zbiorniku wodnym w Kochcicach (pow. lubliniecki) strażacy poszukiwali mężczyzny, który według informacji świadków, wszedł do wody po czym stracił równowagę i zniknął po jej lustrem, w odległości ok. 5 metrów od brzegu. Znajdujący się na brzegu świadkowie rzucili w jego kierunku linkę, niestety osoba tonąca nie zdążyła jej złapać.
Poszukiwania mężczyzny prowadzili strażacy ubrani w skafandry oraz ratownicy w łodzi. Na miejsce zadysponowano również specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego z Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu, której ratownicy odnaleźli pod wodą zaginionego mężczyznę. Obecny na miejscu lekarz stwierdził jego zgon. 

Do kolejnego wypadku doszło ok.godz.18.00. na Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Według zgłoszenia mężczyzna, który pływał na środku zbiornika zaczął się topić i zniknął z pola widzenia. Stacjonujący na kąpielisku ratownicy wodni niezwłocznie podjęli próbę przeszukania wskazanego miejsca. Po przybyciu zastępów straży pożarnej w poszukiwania włączyli się strażacy na pontonach. Na miejsce zadysponowano także specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego z Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu. Poszukiwania prowadzono z wykorzystaniem sonaru. Ze względu na zbilżający się zmierzch, podjęto decyzję o przerwaniu działań poszukiwawczych i wznowieniu ich następnego dnia.
8 sierpnia kontynuowano poszukiwania. Ratownicy ze specjalistycznej grupy ratownictwa wodno-nurkowego przeszukiwali dno zbiornika metodą wahadłową. Nurkowie sprawdzili dno całego akwenu, wskazane miejsce zaginięcia osoby, oraz inne miejsca, gdzie poszukiwana osoba mogłaby się znajdować (zarośla, brzegi akwenu wodnego). W zbiorniku wodnym nie odnaleziono osoby poszukiwanej.

W niedzielę, 9 sierpnia po godz. 7.00. strażacy prowadzili poszukiwania na zalewie Chechło w Świerklańcu (pow. tarnogórski), w związku ze zgłoszeniem o znalezionym na wodzie pontonie. W wyniku podjętych działań poszukiwawczych odnaleziono ciało mężczyzny około 30 metrów od linii brzegowej.

Do ostatniego wypadku doszło w Częstochowie ok. godziny 14.00. Strażacy poszukiwali mężczyzny, który pływał w zbiorniku „Bałtyk” i zaginął pod wodą. Na miejscu, przeprowadzono wywiad ze świadkami zdarzenia i na podstawie uzyskanych informacji, ustalono potencjalne miejsce zatonięcia. W wyniku prowadzonych poszukiwań odnaleziono mężczyznę. Obecny na miejscu lekarz stwierdził jego zgon. Działania poszukiwawcze prowadzili ratownicy w skafandrach oraz ratownicy w łodzi. W poszukiwania włączyło się również dwóch strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie, którzy w czasie wolnym przebywali na kąpielisku.

Strażacy apelują aby podczas wypoczynku nad woda pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Wybierając miejsce do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z terenów do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli). Pływajmy tylko na basenach i kąpieliskach strzeżonych przez służby ratownictwa wodnego.
  • Zawsze stosujmy się do zaleceń ratowników, którzy pełnią dyżur na kąpielisku.
  • Nigdy nie pływajmy sami – zawsze w towarzystwie innych osób lub ratowników.
  • Pływając nie oddalajmy się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku.
  • Nigdy nie spożywajmy alkoholu przed wejściem do wody!
  • Nigdy nie skaczmy (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody – nie znamy głębokości wody oraz ukształtowania dna.
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody - zanurzajmy się stopniowo i nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu, gdyż może dość do tzw. wstrząsu termicznego.
  • Podczas pływania łodzią (kajakiem, pontonem) lub łowienia ryb z pokładu, zawsze nośmy kamizelkę ratunkową.

 

opracowanie: KW PSP w Katowicach