Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Wypadek drogowy z udziałem ciągnika siodłowego z naczepą oraz 2 samochodów osobowych. 1 ofiara śmiertelna

2015.09.30

Bytom ul. Jeziorańskiego. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na nasypie drogowym na boku leży naczepa samochodowa typu otwartego, przewożąca odpady komunalne wraz z ciągnikiem siodłowym. Pod tyłem naczepy znajdował się przygnieciony samochód osobowy. Samochód był częściowo zasypany przewożonymi odpadami komunalnymi. Naczepa - w wyniku zdarzenia - była prawie całkowicie opróżniona ze śmieci. Na jezdni znajdował jeszcze jeden samochód osobowy, uszkodzony przez naczepę. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przystąpieniu do odkopywania przygniecionego i zasypanego przez odpady samochodu osobowego. Po dostaniu się do samochodu, strażacy znaleźli w nim zakleszczoną osobę. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon kobiety.
Dalsze działania strażaków polegały na przeszukaniu śmieci, w celu stwierdzenia czy nie ma jeszcze innych zasypanych osób, jednocześnie ratownicy prowadzili prace stabilizacyjne przy samochodzie ciężarowym. Przystąpili również do zabezpieczenia wycieku paliwa ze zbiornika samochodu ciężarowego. Po przybyciu na miejsce wypadku Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego PSP, strażacy przystąpili do podnoszenia naczepy oraz odciągnięcia samochodu osobowego w celu umożliwienia wydobycia zwłok za pomocą hydraulicznego zestawu ratowniczego.
Dalsze działania ratownicze polegały na postawieniu na koła  ciągnika siodłowego z naczepą oraz wyciągnięciu zestawu na jezdnie przy pomocy  samochodów ratownictwa technicznego. Po zakończeniu działań ratowniczych, miejsce zdarzenia uprzątnięto z  pozostałości pokolizyjnych oraz śmieci transportowanych przez zestaw.
Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny wypadku prowadzi policja pod nadzorem prokuratury. W wyniku wypadku całkowitemu uszkodzeniu uległa naczepa wraz z ciągnikiem siodłowym oraz samochód osobowy Fiat Seicento. Częściowemu uszkodzeniu uległ samochód osobowy Ford Focus, ponadto uszkodzono dwie lampy uliczne oraz barierę energochłonna na długości około 100 m.  
W akcji uczestniczyło 19 zastępów PSP w tym 5  samochodów specjalnych ratownictwa technicznego, zespoły ratownictwa medycznego, policja oraz pogotowie energetyczne. Działania zakończono o  godz. 16:45.