Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Nieprawidłowe użytkowanie pieców węglowych przyczyną dwóch pożarów mieszkań w Żorach i Katowicach

2015.11.23
Nieprawidłowe użytkowanie pieców węglowych przyczyną dwóch pożarów mieszkań w Żorach i Katowicach

24.11.2015r. godz.07.25. Katowice, ul.Wiosny Ludów. Na skutek wypadnięcia żaru z pieca kaflowego doszło do pożaru mieszkania. 1 osoba poniosła śmierć,1 została ranna.
Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie na numer alarmowy o pożarze mieszkania. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zauważono wydobywający się dym z okna mieszkania na pierwszym piętrze. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu do budynku, otwarciu i przeszukaniu mieszkania, z którego ewakuowano osobę poszkodowaną . Obecny na miejscu lekarz, po przebadaniu stwierdził zgon mężczyzny. Z budynku ewakuowano także lokatorkę sąsiedniego mieszkania .
Działania gaśnicze polegały na ugaszeniu palącego się wyposażenia mieszkania, oddymieniu i przewietrzeniu mieszkania oraz klatki schodowej, rozbiórce nadpalonego stropu w mieszkaniu, w którym miał miejsce pożar oraz na korytarzu. Na miejscu obecny był przedstawiciel Nadzoru Budowlanego – oraz Administracji KZGM. W akcji brało udział 6 zastępów PSP, policja, zespoły ratownictwa medycznego. Działania zakończono o godz.11.03.

23.11.2015r. godz.19.24. Żory, ul. Szeroka. Rozszczelnienie komina pieca kaflowego przyczyną pożaru, w którym poszkodowanych zostało 6 osób w tym 4 dzieci.
Stanowisko Kierowania KM PSP Żory przyjęło zgłoszenie na numer alarmowy 998 o pożarze w pokoju mieszkania budynku wielorodzinnego. Po przybyciu na miejsce zastępów PSP, strażacy zabezpieczyli miejsce i dokonali rozpoznania. Ustalili, że w mieszkaniu nastąpiło rozszczelnienie komina pieca kaflowego, w wyniku którego do pokoju dostawał się żar węglowy i gesty dym. Ratownicy podali jeden prąd wody na żarzące się pozostałości węgla, które wypadły z komina do sąsiedniego pokoju na podłogę oraz na nadpalone elementy wyposażenia pokoju. Oddymili pomieszczenia oraz wygasili piec. Z budynku ewakuowali trzy osoby, którym podali tlen. Uzyskali także informacje, że przed przybyciem straży pożarnej z miejsca zdarzenia wyprowadzono troje dzieci do sąsiedniego budynku. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zespoły ratownictwa medycznego, patrol Policji, mistrza kominiarskiego oraz pracowników ZBM Żory. Po przebadaniu przez lekarza, dzieci zostały przewiezione do szpitala Miejskiego w Żorach. W budynku strażacy wykonali pomiary na obecności tlenku węgla detektorem wynik 0 ppm. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej / w tym 2 OSP/,Policja, 2 zespoły ratownictwa medycznego. Działania zakończono o godz.20.50.

Od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października 2015r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 354 zdarzenia, zwiazne z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych. Rannych zostało 111 osób, w tym 36 dzieci. 2 osoby poniosły śmierć.

Więcej informacji na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla