Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Piekary Śląskie. 1 osoba została ranna w wyniku wybuchu butli z gazem w mieszkaniu

2015.11.25

godz. 16.21. Piekary Śląskie, ul. Roździeńskiego. Stanowisko kierowania otrzymało zgłoszenie o wybuchu w mieszkaniu, w budynku wielorodzinnym. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępu z JRG Piekary Śląskie oraz postawiono w stan gotowości zastępy z JRG Chorzów. Po przybyciu zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania, stwierdzono, że wybuch miał miejsce w mieszkaniu na parterze. Prawdopodobnie przyczyną zdarzenia był wyciek gazu z butli. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dokonaniu pomiarów na obecność gazów niebezpiecznych, które nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych stężeń i  ewakuowaniu osoby z mieszkania ,w którym nastąpił wybuch. Ze względu na podejrzenie oparzenia górnych dróg oddechowych udzielono rannemu mężczyźnie pierwszej pomocy.  Poszkodowanego przekazano zespołowi ratownictwa medycznego.
Butlę wraz z instalacją, która znajdowała się w pokoju ratownicy wynieśli z budynku i zabezpieczyli. Równocześnie, prowadzono ewakuację z pozostałych lokali mieszkalnych, z których ewakuowano 13 osób dorosłych i dwoje dzieci. Osoby te nie wymagały opieki medycznej.
Podczas rozpoznania stwierdzono prawdopodobieństwo naruszenia konstrukcji budynku, co było widoczne przez pęknięcia na ścianach klatki schodowej w okolicach strychu. O zdarzeniu poinformowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego.   Na miejsce podstawiono autobus z PKM Świerklaniec, w którym ewakuowane osoby przebywały do momentu zakończenia działań. Po dokonaniu oględzin budynku przez Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o częściowym wyłączeniu klatki schodowej prowadzącej na strych, jak również pomieszczeń na strychu do czasu wydania ekspertyzy. Około  godziny 19.00 mieszkańcy powrócili do swoich lokali.
W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej / w tym 2 OSP/,Policja, zespoły ratownictwa medycznego. Działania zakończono o godz.19.44.