Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Przeczyce.Tragiczny wypadek na trasie S1

2015.12. 6

godz. 21.57.Przeczyce /pow. będziński/, Trasa S-1.Wypadek trzech samochodów osobowych. 2 osoby poniosły śmierć, a 5 zostało rannych.
Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Wojkowice Kościelne na drodze S-1 w kierunku Pyrzowic. Na miejsce zadysponowano zastępy straży pożarnej z Siewierza, Będzina oraz OSP z Wojkowic Kościelnych. Po przybyciu pierwszych zastępów i rozpoznaniu ustalono, że doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego Renault Megane z samochodem osobowym Ford Focus. W wyniku zderzenia samochód Ford uderzył w kolejny, nadjeżdżający z naprzeciwka samochód osobowy Opel Vectra. Pojazdami podróżowało dwanaście osób, w tym czworo dzieci, dwie osoby były uwięzione  w pojazdach (kobieta i mężczyzna, kierowcy Forda i Renault). Na miejscu wypadku był Zespół Ratownictwa Medycznego. Ze względu na duże zniekształcenie pojazdów, w których pozostawały dwie osoby zadysponowano dodatkowe ZRM i zastępy straży pożarnej ze sprzętem hydraulicznym.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz transporcie rannych do karetek. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon dwóch osób: kierowcy Renault (mężczyzna lat 40) oraz kierowcy Forda (kobieta lat 39). Pięć poszkodowanych osób, tym dwójka dzieci zostało przetransportowanych do szpitali. Pozostałych pięć osób, po przebadaniu przez lekarza pozostało na miejscu. Po wykonaniu czynności przez Policję oraz Prokuratora dalsze działania straży pożarnej polegały na sorpcji, neutralizacji oraz uprzątnięciu i zmyciu jezdni.
W akcji brało udział 5 zastępów straży pożarnej / w tym 2 OSP/, 4 zespoły ratownictwa medycznego, policja. Działania zakończono o godz.01.42.