Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Dwie ofiary śmiertelne pożaru mieszkania w Świętochłowicach

2016.02.12
Dwie ofiary śmiertelne pożaru mieszkania w Świętochłowicach

godz.08.54. Świętochłowice, ul. Beskidzka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący działaniami ratowniczymi otrzymał informację od zarządca budynku o wyczuwalnym zapachu spalenizny na korytarzu XI piętra i braku kontaktu z lokatorami jednego z mieszkań. Po dotarciu na XI piętro, strażacy stwierdzili brak zadymienia na klatce schodowej i korytarzu. Po dokonaniu  rozpoznania nie stwierdzili także pożaru w czterech mieszkaniach na XI p. oraz maszynowni windy.  Z uwagi na brak kontaktu z lokatorami jednego z mieszkań ratownicy  wyważyli drzwi wejściowe, z mieszkania zaczął wydobywać się dym. Strażacy w trakcie działań i przeszukiwania lokalu znaleźli dwie nieprzytomne osoby /kobietę i mężczyznę/, które ewakuowali na zewnątrz. Ratownicy prowadzili reanimację poszkodowanych do czasu przekazania zespołom ratownictwa medycznego.
Zadymienie w mieszkaniu spowodowane było spaleniem części tapczanu oraz telewizora kineskopowego stojącego w bezpośrednim sąsiedztwie tapczanu - powierzchnia pożaru – 2m2. Strażacy sprawdzili również pozostałe mieszkania w budynku. Przyczynę pożaru ustala Policja.
W działaniach brało udział 6 zastępów PSP, zespoły ratownictwa medycznego, policja. Na miejsce zdarzenia przybył Prokurator. Akcję zakończono o godz.11.49.