Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

godz.18.50. Jaworzno ul. Inwalidów Wojennych. 1 osoba poniosła śmierć w wyniku wybuchu gazu w budynku wielorodzinnym.

2016.04.13
Wybuch gazu w Jaworznie

godz.18.50. Jaworzno ul. Inwalidów Wojennych. Wybuch gazu w budynku wielorodzinnym. Stanowisko kierowania przyjęło zgłoszenie o wybuchu w 4 kondygnacyjnym budynku mieszkalnym. W chwili przybycia na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, ewakuację mieszkańców prowadziła policja. Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na podaniu prądu wody do palącego się mieszkania i w obronie, na elewację budynku, kontynuowano także ewakuację. Powyrywane drzwi i okna oraz przewrócone ściany działowe znacznie utrudniały prowadzenie ewakuacji. Z pośród 50 ewakuowanych lokatorów, 9 poszkodowanych zostało przekazanych zespołom ratownictwa medycznego, które na miejscu zdarzenia udzielały pomocy medycznej. Trzy osoby zostały odwiezione do szpitala. Ratownicy z mieszkania objętego pożarem wynieśli 2 butle, które zostały schłodzone. W trakcie prowadzonych działań strażacy otrzymali informację od lokatorów o 2 uwięzionych kobietach na I i na III piętrze. Do lokatorki z III piętra ratownicy dostali się przy pomocy drabiny mechanicznej. Kobieta została sprowadzona po oddymionej klatce schodowej. Lokatorkę  z I piętra ratownicy ewakuowali po wyważeniu drzwi. Kobieta została wyprowadzona przez oddymiona klatkę schodową. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany przedstawiciel administracji budynku, który odłączył wodę oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Ciepłownicze, które odłączyło ogrzewanie w budynku.
Po ugaszeniu pożaru, w czasie przeszukiwania mieszkania, w którym nastąpił wybuch, strażacy znaleźli w pokoju zwęglone zwłoki mężczyzny.
Na miejsce zdarzenia Dowódca akcji zadysponował autobus dla ewakuowanych mieszkańców. Władze miasta zabezpieczyły posiłki oraz noclegi w hotelu dla ewakuowanych osób. Na miejsce akcji przybyła grupa operacyjna z KW PSP w Katowicach oraz grupa operacyjna z KM PSP Jaworzno, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Jaworznie. Na teren akcji przybył prokurator i zespół do dokonywania oględzin. Inspektor Nadzoru Budowlanego zadecydował o wyłączeniu całej klatki schodowej z użytkowania, do czasu oględzin, które odbędą się 13.04.2016r. Po zakończeniu działań, lokatorzy z drugiej klatki mogli wrócić do swoich mieszkań. Teren akcji przekazano policji

W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 14 zastępów straży pożarnej / w tym 2 OSP/,zespoły ratownictwa medycznego, pogotowie gazowe, policja. Działania zakończono o godz.01.15.