Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Gliwice, ul. Hutnicza. 5 osób zostało rannych w wyniku wybuch gazu.

2016.05.22
Gliwice, ul. Hutnicza. 5 osób zostało rannych w wyniku wybuch gazu.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej zauważono płomień w pomieszczeniu kuchennym mieszkania na parterze /w pięcio kondygnacyjnym budynku/, brak okien w lokalu z obu stron budynku, brak drzwi wejściowych do trzech mieszkań, szczątki okien i futryn rozrzucone w pobliżu. Zespoły ratownictwa medycznego były na miejscu zdarzenia. Trzech poszkodowanych było już zaopatrywanych przez ratowników,  dwóch poszkodowanych znajdowało się jeszcze w mieszkaniu. Część lokatorów przebywała na placu. Strażacy dokonali rozpoznania i pomiarów na obecność gazów palnych - brak wskazań. Ustalili również, że w mieszkaniu, w którym nastąpił wybuch był odcięty dopływ gazu ziemnego (zdemontowany licznik). Działania ratowników polegały na ewakuacji poszkodowanych ( jednego przez balkon po drabinie, drugiego po klatce schodowej). Działania gaśnicze polegały na podaniu prądu wody, po klatce schodowej do pomieszczenia objętego pożarem. Z mieszkania strażacy wynieśli 11 kg butlę propan-butan. Po dojeździe kolejnych zastępów, ewakuowano 11 lokatorów oraz ponownie przeszukano zniszczone mieszkanie i teren wokół budynku. Dla mieszkańców zadysponowano autobus.
Na miejsce zdarzenia przybyło Pogotowie gazowe i energetyczne, które odcięły gaz i prąd w budynku. Na miejsce przybył również inspektor nadzoru budowlanego, który przystąpił do oceny szkód konstrukcji budynku. W międzyczasie prace dochodzeniowe prowadziła również Policja. Inspektor nadzoru budowlanego po analizie dopuścił do użytkowania budynek z wyłączeniem lokalu, w którym nastąpił wybuch.W wyniku wybuchu  zniszczeniu uległo jedno mieszkanie, w lokalach sąsiednich uszkodzone zostały drzwi zewnętrzne i okna. Uszkodzona została elewacja budynku i klatka schodowa oraz trzy auta osobowe, zaparkowane w pobliżu budynku.
W akcji ratowniczej brało udział 7 zastępów PSP, zespoły ratownictwa medycznego, pogotowie energetyczne, gazowe, policja. Działania zakończono o godz.21.19.