Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Tragiczny pożar w Nickulinie. Zginęło dwoje dzieci

2016.07. 2
Tragiczny pożar w Nickulinie. Zginęło dwoje dzieci

godz.00.07. gm.Rajcza, Nickulina. W chwili przybycia na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej ogniem objęty był cały drewniany budynek mieszkalny, pokryty blachodachówką. Pierwszy przybył na miejsce zastęp z OSP Rycerka Dolna. Po dokonaniu rozpoznania dowódca uzyskał informacje od znajdujących się na zewnątrz budynku rodziców, że w środku pozostała dwójka ich dzieci. Do budynku weszli ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych, w trakcie przeszukiwania odnaleźli dwójkę dzieci, które znajdowały się w pokoju na parterze. Dzieci / w wieku 2 i 1 rok/ przekazano zespołowi ratownictwa medycznego,lekarz stwierdził ich zgon.

Dalsze działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru, częściowej rozbiórce spalonych elementów budynku i ich dogaszeniu. Przed przybyciem zastępów straży pożarnej, ojciec podjął nieudaną próbę ratowania dzieci, w skutek czego doznał poparzenia górnych dróg oddechowych. Znajdujący się na miejscu lekarz zadysponował helikopter LPR. Poszkodowanego przetransportowano do szpitala w Siemianowicach Śląskich. W trakcie prowadzonych działań ustalono, że trzeci z synów znajduje się u rodziny. Po przebadaniu przez lekarza dziecko w szoku sytuacyjnym zostało przewieziono na obserwacje do szpitala. Do szpitala przewieziona została również matka dzieci. Na miejsce zdarzenia przybył także Zespół Psychologów, który zajął się najbliższą rodziną.
Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn pożaru.

W akcji ratowniczej brało udział 11 zastępów straży pożarnej / w tym 8 OSP/,zespoły ratownictwa medycznego, pogotowie energetyczne, policja. Działania zakończono o godz.06.07.