Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Strażacy z Pyskowic uratowali dziecko

2016.08. 5

21 lipca 2016r., kilka minut po godzinie dwunastej, do Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Pyskowicach wbiegła zdenerwowana kobieta  z nieprzytomnym  dzieckiem na ręku, prosiła o pomoc, jej dwuletnia córeczka straciła oddech. Dwóch strażaków, którzy pełnili w tym dniu służbę natychmiast przystąpiło do udzielania dziewczynce kwalifikowanej pierwszej pomocy - udrożnili drogi oddechowe, ustabilizowali kręgosłup i rozpoczęli wentylację metodą usta-usta. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, dziecko jeszcze dwa razy traciło oddech. Po przywróceniu oddechu i odzyskaniu przytomności, ratownicy podawali jej tlen, do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego, który zabrał dziewczynkę do szpitala.

Kilka dni po zdarzeniu ( 5 sierpnia br. ) w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Pyskowicach, strażacy asp. sztab. Mariusz Staniocha i st. sekc. Radosław Rusinowski, którzy uratowali dziewczynkę, spotkali się z nią, jej rodzicami i bratem. Dziewczynka czuje się już dobrze, rodzice podziękowali ratownikom za udzieloną  pomoc, podkreślając że w całym tym tragicznym zdarzeniu jakie ich spotkało, na szczęście blisko była jednostka straży pożarnej, gdzie ratownicy udzielili ich córce szybkiej i skutecznej pomocy.
Na zakończenie spotkania strażacy przekazali dziewczynce maskotkę (pluszowego pieska strażaka) i zaprosili do zwiedzenia strażnicy.