Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Trudna akcja częstochowkich strażaków

2016.08.23
Trudna akcja częstochowkich strażaków

23 sierpnia 2016r. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Częstochowie odebrał telefon od osoby próbującej popełnić samobójstwo. Dyżurny prowadził rozmowę z 19-letnim, zdesperowanym mężczyzną do chwili, w której udało się uspokoić sytuację, a na miejscu byli już strażacy gotowi do przejęcia osoby. Zdarzenie miało miejsce na wiadukcie kolejowym w Częstochowie przy Alei Niepodległości.
Tym razem ratunek przyszedł nie od strażaka będącego na obsadzie samochodu gaśniczego ale od dyżurnego, którego głównym zadaniem jest przyjmowanie zgłoszeń i dysponowanie sił i środków do zdarzeń.
Praca dyżurnych jest bardzo stresogenna. Zwykle trzeba przyjąć zgłoszenie w możliwie najkrótszym czasie, uzyskując przy tym wszystkie możliwe informacje dotyczące miejsca i okoliczności zdarzenia. Niekiedy zdarzają się jednak sytuacje, gdy rozmowę trzeba kontynuować długo i udzielać rozmówcy wsparcia psychicznego, jak było w tym przypadku. Strażacy są przygotowani do tego, aby przez telefon poinstruować osobę zgłaszającą np. jak udzielić pierwszej pomocy, dodatkowo przechodzą specjalistyczne szkolenia np. psychologiczne, mające na celu przygotowanie do prowadzenia rozmów z osobami będącymi pod wpływem silnych emocji.
Dyżurny nie może popełniać błędów – niewłaściwe dysponowanie mogłoby skutkować brakiem możliwości podjęcia skutecznych działań przez strażaków, którzy dotrą na miejsce zdarzenia.

opracowanie: KM PSP Częstochowa