Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Gorzelnia /gm. Blachownia/. Podczas wykonywania prac przy budowie studni mężczyzna został przysypany ziemią.

2016.08.29

29.08.2016r. godz. 12.50. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania, okazało się, że w wykopie pod budowę studni zasypany został mężczyzna (lat 58), który pracował z synem. Obecny na miejscu lekarz z zespołu ratownictwa medycznego, przebadał drugiego mężczyznę - nie było potrzeby jego hospitalizacji.
Według informacji uzyskanych od świadków zdarzenia, ustalono, iż wykop posiadał średnicę ok. 1m i 7m głębokości. Podczas wykonywania prac, wykop nie był w żaden sposób zabezpieczony przed osunięciem ziemi.
W pierwszej fazie, działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, opuszczeniu do wykopu ratownika w uprzęży alpinistycznej, w sprzęcie ochrony dróg oddechowych z miernikiem poziomu stężenia tlenu. Stwierdzono jednak brak możliwości dotarcia do dna wykopu ze względu na obsuwającą się ziemię. Na miejsce sprowadzono koparkę, aby poszerzyć wykop, następnie osadzono ściany stabilizujące. Na miejsce zadysponowano specjalistyczną grupę ratownictwa wysokościowego z Radzionkowa oraz specjalistyczną grupy poszukiwawczo - ratowniczą z Jastrzębia Zdroju. Akcja prowadzona były w trudnych warunkach, przez cały czas istniało zagrożenie obsunięcia się ziemi w wykopie. 
Dopiero po wykonaniu stabilizacji ścian wykopu, użyciu podręcznego sprzętu, stałym monitorowaniu poziomu tlenu w miejscu prowadzonych działań i napowietrzaniu wykopu przy pomocy wentylatorów, ratownikom udało się wydobyć ciało mężczyzny na powierzchnię. Akcję zakończono o godz. 23.00, 30 sierpnia. Brało w niej udział 19 zastępów straży pożarnej ( w tym 2 OSP), policja, zespół ratownictwa medycznego.