Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Bytom. 1 osoba została ranna w wyniku wybuchu piecyka gazowego.

2016.10.13
Bytom. 1 osoba została ranna w wyniku wybuchu piecyka gazowego.

Stanowisko Kierowania KM PSP przyjęło zgłoszenie o wybuchu i pożarze w mieszkaniu na parterze w budynku wielorodzinnym. Po przybyciu na miejsce, działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca wybuchu, odłączeniu dopływu prądu do budynku oraz podaniu prądu wody na palącą się podłogę w przedpokoju i wyposażenie pokoju. W wyniku wybuchu, lokator mieszkania doznał poparzeń. Opuścił mieszkanie o własnych siłach przed przybyciem straży pożarnej, ratownicy udzielili mężczyźnie pierwszej pomocy ( wsparcie psychiczne , tlenoterapia , zaopatrywanie ran oparzeniowych ) . Poszkodowany został zabrany do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Prawdopodobną przyczyną wybuchu była nieszczelność instalacji gazowej pieca kuchennego, zasilanego butlą propan - butan.
Przed przybyciem straży pożarnej budynek opuściła jeszcze jedna osoba z sąsiedniego mieszkania. Po ugaszeniu pożaru, mieszkanie i klatkę schodową przewietrzono i sprawdzono sąsiednie mieszkania na obecność tlenku węgla.
W wyniku wybuchu i pożaru w mieszkaniu na parterze spaleniu uległo około 1 m2 podłogi, kasetony na suficie, opaleniu uległo wyposażenie pokoju. Uszkodzeniu uległy okno w kuchni mieszkania . W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów PSP, zespoły ratownictwa medycznego, policja, pogotowie gazowe. Działania zakończono o godz. 20.37.