Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Racibórz, ul. Zakładowa. 49 zastępów straży pożarnej gasiło pożar hali magazynowej.

2016.10.27

27.10.2016r. godz.11.46. Racibórz, ul. Zakładowa. Pożar hali magazynowej.Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów stwierdzono, że ogniem objęta jest cała hala o wymiarach 16x60x8, o konstrukcji murowanej i dachem pokrytym blachą oraz papą. W pierwszej fazie działania zastępów straży pożarnej polegały na podaniu 4 prądów wody i piany na palący się obiekt, zadysponowaniu dodatkowych sił i środków z terenu województwa. Na miejsce przybyło także Pogotowie Energetyczne, Gazowe oraz Wodociągi Racibórz. Podczas akcji ratowniczej zawaleniu uległa cześć konstrukcji dachowej pokrytej blachą, co w znacznym stopniu utrudniło akcje gaśniczą (materiały, które były objęte procesem spalania zostały przykryte blachą z konstrukcji dachowej). Ze względu na zagrożenie zawalenia się ścian budynku, nie wprowadzano ratowników do środka hali. Prądy wody i piany były podawane ze stanowisk gaśniczych zewnętrznych.
Teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe. Na I odcinku podano 6 prądów wody i piany na palącą się halę oraz 1 z drabiny. Ogień został stłumiony. Następnie, przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego, przebito się przez ścianę i wyciągnięto zawaloną, metalową konstrukcję dachu. Tekstylia były przerzucane i zalewane prądami wody.
Na II odcinku podano 9 prądów wody i piany na palącą się halę oraz dwa z drabiny i podnośnika. Ze względu na duże zapotrzebowanie na środek pianotwórczy zadysponowano kontenery.
Dogaszanie pożaru trwało do godzin popołudniowych następnego dnia. Przyczynę pożaru ustala Policja. Powierzchnia pożaru -960m2
W akcji gaśniczej brało udział 49 zastępów straży pożarnej (w tym 24 OSP). Działania zakończono 28.10.2016r. o godz. 16.08.