Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Krzyżowa (pow.żywiecki). 11 osób zostało poszkodowanych w wypadku autokaru.

2016.11.27
Krzyżowa (pow.żywiecki). 11 osób zostało poszkodowanych w wypadku autokaru.

godz.22.14. Krzyżowa (gm. Jeleśnia) ul. Jana Pawła II. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej - autokar leżał na boku, na drodze wojewódzkiej, częściowo oparty o słup energetyczny. Autobusem podróżowało 30 osób w tym 6 dzieci. Na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego i udzielał pomocy poszkodowanej osobie. Osoby podróżujące autokarem znajdowały się poza pojazdem, kilkanaście osób przebywało w innym autokarze, który przejeżdżał obok wypadku.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pomocy  w udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym. 11 osób w tym 2 dzieci, zostało zabranych do szpitala.  Z uwagi na dużą ilość pasażerów,  na miejsce wypadku zadysponowano przyczepę ratownictwa medycznego z OSP Słotwina oraz namioty pneumatyczne wraz z nagrzewnicami z JRG Żywiec. Aby podnieść przewrócony autokar, zadysponowano ciężki samochód ratownictwa technicznego oraz typu Mega City z JRG Bielsko-Biała. Po podniesieniu autobusy został on przetransportowany przez pomoc drogową.  Pasażerowie, którzy nie doznali obrażeń zostali zabrani przez autokar podstawiony przez przewoźnika.

W akcji ratowniczej brało udział 13 zastępów straży pożarnej ( w tym 6 OSP),zespoły ratownictwa medycznego, pogotowie energetyczne, policja. Działania zakończono o godz.03.47.