Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Ruda Śląska. 1 osoba poniosła śmierć, a 2 zostały poszkodowane w pożarze mieszkania.

2016.12.22
Ruda Śląska. 1 osoba poniosła śmierć, a 2 zostały poszkodowane w pożarze mieszkania.

O godzinie 21:40, straż pożarna przyjęła zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w Rudzie Śląskiej przy ul. Obrońców Pokoju. Do chwili przybycia na miejsce jednostek straży pożarnej, płomienie wydobywały się już
z okien mieszkania na parterze. Na zewnątrz, przed budynkiem znajdowała się na wpół przytomna kobieta, którą z płonącego mieszkania wyprowadzili lokatorzy. Strażacy udzielili poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego.  Do palącego się mieszkania wprowadzono ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych, którzy w trakcie gaszenia i przeszukiwania pomieszczeń znaleźli  zwłoki mężczyzny.
W trakcie prowadzenia działań gaśniczych rozpoczęto  także ewakuację lokatorów mieszkających na parterze -2 osoby i na piętrze -3 osoby, w tym kobietę w ciąży, która również została zabrana do szpitala, celem przebadania.

Dalsze działania jednostek straży pożarnej, polegały na usunięciu tlących się elementów wyposażenia pokoju, z jednoczesnym ich dogaszaniem na zewnątrz budynku. Następnie oddymiono mieszkanie oraz klatkę schodową. Pogorzelisko było dozorowane przy użyciu kamery termowizyjnej. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Do czasu przybycia ekipy dochodzeniowo-śledczej oraz Prokuratora Rejonowego w Rudzie Śląskiej, na miejscu zdarzenia pozostał zastęp PSP.

W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów PSP, zespoły ratownictwa medycznego oraz policja. Działania zakończono o godzinie 00:15.