Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Bytom. Wybuch gazu w mieszkaniu, zgineły 2 osoby

2017.03.21

godz. 15.38. Bytom, skwer Heleny Modrzejewskiej. Stanowisko Kierowania KM PSP w Bytomiu, przyjęło zgłoszenie o prawdopodobnym wybuchu gazu w budynku mieszkalnym na pierwszym piętrze przy Skwerze na Stroszku w Bytomiu.

Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG Radzionków ( w tym podnośnik SHD-25) oraz zastępy z JRG Bytom. Powiadomiono również policję, pogotowie gazowe, ZRM i Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do wybuchu gazu w mieszkaniu na I piętrze, pożarem objęte było całe mieszkanie, a płomienie wychodzące z okna sięgały dachu. W pobliżu budynku znajdowały się wyrwane okna i elementy wyposażenia mieszkania.

Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu mediów (prąd, woda, gaz) do budynku oraz podaniu prądów wody po klatce schodowej do mieszkania i przez okna, w tym jeden z podnośnika. W trakcie prowadzenia działań, strażacy znaleźli w mieszkaniu ciała dwóch osób (kobiety i mężczyzny). Z informacji uzyskanej od funkcjonariuszy Policji, w mieszkaniu przebywała jeszcze13-letnia dziewczynka, która opuściła je przed wybuchem i została zabrana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala na przebadanie. Strażacy sprawdzili także pozostałe mieszkania, w całym budynku. Wszyscy lokatorzy (13 osób) ewakuowali się przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Inspektor Nadzoru Budowlanego dokonał oględzin budynku i mieszkań znajdujących się w klatce, gdzie nastąpił wybuch. Z uwagi na powstałe uszkodzenia podjął decyzję o wyłączeniu ich z eksploatacji. W lokalach w sąsiedniej klatce nie stwierdził zagrożenia - lokatorzy mogli powrócić do swoich mieszkań.
W akcji ratowniczej brało udział 10 zastępów straży pożarnej ( w tym 1 OSP),pogotowie gazowe, energetyczne, zespoły ratownictwa medycznego, policja.