Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Świętochłowice,ul. 1 Maja.Zawalenie się stropu w sklepie. 2 osoby poszkodowane.

2017.06. 2

O godzinie 9.26. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Świętochłowicach wpłynęło zgłoszenie o zawaleniu się stropu pomiędzy pomieszczeniem na parterze, w którym znajdował się sklep, a piwnicą. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że w 3-kondygnacyjnym budynku wielorodzinnym, w części handlowej sklepu monopolowo-spożywczego, pomiędzy parterem, a piwnicą zawaleniu uległ strop na pow. 15 m2.

Od sprzedawczyni otrzymali informację, że na skutek zawalenia się stropu do piwnicy wpadły cztery osoby oraz część wyposażenia sklepu. Jednej z osób udało się wyjść z pomieszczenia piwnicy przed przybyciem zastępów PSP.  Drugiej osobie udało się wydostać z piwnicy na poziom parteru. W piwnicy znajdowały się jeszcze dwie poszkodowane osoby. Jedną z nich strażacy wyprowadzili na zewnątrz budynku, a druga znajdowała się na gruzowisku, była przytomna, ale częściowo przysypana warstwą gruzu. Poszkodowaną osobę, po jej zaopatrzeniu ewakuowali na noszach, na zewnątrz i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego.

Ze względu na niestabilność stropu, kierujący działaniami ratowniczymi polecił strażakom wycofać się z piwnicy i przystąpić do ewakuacji osób znajdujących się w niezarwanej części sklepu i budynku.  W sumie ewakuowano dziewięć osób.
Ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Jastrzębia –Zdroju, przystąpili do stabilizacji popękanego stropu, w części zaplecza sklepu. Strukturę gruzowiska sprawdzono z wykorzystaniem kamery wziernikowej i geofonu. Stabilność budynku monitorowano z wykorzystaniem tachimetru. Na gruzowisko, kilkakrotnie wprowadzono psy ratownicze, które nie wskazały miejsc, w których mogłyby znajdować się żywe osoby. Po przeprowadzonej ewakuacji mienia, podpory zastąpiono stemplami drewnianymi. Następnie strażacy dotarli do gruzowiska, które zostało ręcznie przeszukane - nie znaleziono przysypanych osób. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ocenił stan techniczny budynku oraz wydał decyzję o wyłączeniu z użytkowania pomieszczeń parteru i piwnic budynku. Dodatkowo zarządca obiektu został zobowiązany do wykonania ekspertyzy technicznej budynku. Na miejsce akcji przybyli między innymi: Śląski Komendant Wojewódzki PSP, Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach, Prezydent Miasta Świętochłowice, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Prokurator i PCZK Świętochłowice.

W akcji ratowniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej ( w tym 3 OSP), zespoły ratownictwa medycznego, policja, pogotowie gazowe i energetyczne, straż miejska. Działania zakończono o godz.21.24.