Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Działania prowadzone w związku z intensywnymi opadami deszczu w województwie śląskim

2017.09.26
Działania prowadzone w związku z intensywnymi opadami deszczu w województwie śląskim

W związku z intensywnymi opadami deszczu w województwie śląskim,straż pożarna interweniowała ponad 500 razy (do godz. 7.00. 25.09.2017r.)
W działaniach brało udział prawie 600 zastępów PSP i OSP.

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie powiatów: żywieckiego,bielskiego i m.Bielsko-Biała,cieszyńskiego,pszczyńskiego.

26 września 2017r. odwołano obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Główne działania to: wypompowywanie wody z zalanych posesji, dróg,podtopionych piwnic i udrażnianie przepustów.
Ponadto strażacy monitorują stany wód w rzekach i na ciekach wodnych w zagrożonych miejscach.

Ważniejsze działania prowadzone 24.09.2017r. godz.07.00.:

W dalszym ciągu prowadzone są działania w miejscowości Bieruń, pomiędzy ulicami Wiślana i Jagieły, gdzie powstało rozlewisko na  powierzchni około 3ha. Poziom wody obniża się.

Ślemień pow. żywiecki, ul. Krakowska - podmyta droga powiatowa, wyłączony jeden pas drogi na odcinku 20 m.
Ślemień pow. żywiecki ul. Za Wodą - rzeka Łękawka podmywała drogę gminną oraz chodnik, ułożono worki z piaskiem w celu umocnienia brzegów.

Gliwice ul. Warszawska - dwukrotne pompowanie wody w Zespole Szkół Łączności. Zalana piwnica z powodu niedrożnej studzienki.

Zawiercie ul. Gliniana – rozlewisko wodne.Na miejscu pracuja zastępy straży pożarnej

 

Ważniejsze działania prowadzone 23.09.2017r. godz.07.00.:

Bielsko-Biała (gmina Wilamowice): Trwa monitorowanie stanu rzeki Soły w miejscowości Hecznarowice, w sąsiedztwie ulicy Nowowiejskiej – zagrożenie podmyciem drogi dojazdowej do gospodarstwa.

Myszków: Wykonywanie wałów zaporowych na ciekach wodnych. Miejscowość Gniazdów. Podniesiony stan wody rzeki Boży Stok. Działania straży pożarnej polegały na utworzeniu zapory ograniczającej dopływ wody do rzeki na przepuście w miejscowości Gniazdów. Trwa  monitorowanie stanu wody na rzece oraz kontrolowanie zapory.

Tychy (powiatu bieruńsko-lędziński) - pompowanie wody z terenów zalewowych znajdujących się pomiędzy ulicami Wiślana i Jagiełły w Bieruniu. Na terenach zalewowych w mieście Bieruń są prowadzone działania długotrwałe. Na bieżąco monitorowany jest stan rzek i powstałego rozlewiska.

 

Ważniejsze działania prowadzone 22.09.2017r. :

Rybarzowice ul. Wiklinowa (pow. bielski) – prewencyjne zabezpieczenie brzegu cieku wodnego Bruśnik z dwóch stron, na długości ok.100-120 m. W pobliżu usytowanych jest 6 budynków mieszkalnych.

Żabnica (pow. żywiecki) – podmyta droga (ul. Boracza), na długości ok-30-40 m. Zapadnięta na całej szerokości ok.0,5 m. Brak dojazdu do 20 domów.

Bieruń ul. Władysława Jagiełły – pompowanie wody z posesji na powierzchni ok.3 ha (tereny zalewowe).

Czechowice-Dziedzice ul. Ochodzka – osuwisko na wale przeciwpowodziowym w miejscu starego, nieczynnego przepustu. Na miejsce zadysponowano koparkę oraz piasek. Przepust zabezpieczono workami z piaskiem, wykop zakopano.

Jeleśnia (pow. żywiecki) - na skutek wylania potoku „Sopotnianka” zalana jest droga powiatowa na długości około 50m. Policja organizuje objazdy.