Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Podsumowanie skutków orkanu "Ksawery"

2017.10. 6

W piątek o godz.8.00 w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wraz ze Śląskim Komendantem Wojewódzkim PSP bryg. Jackiem Kleszczewskim uczestniczyli w wideokonferencji, zwołanej z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, a następnie spotkali się z dziennikarzami na briefingu.
Wojewoda Śląski podkreślił, że sytuacja, po nocnych wichurach w województwie,normalizuje się, a system powiadamiania mieszkańców zadziałał skutecznie.
Pan wojewoda podziękował także wszystkim służbom za dotychczasowe działania.
„W kulminacyjnym momencie straż pożarna odnotowała prawie 900 interwencji” – powiedział Śląski Komendant Wojewódzki PSP bryg. Jacek Kleszczewski.

Bilans skutków orkanu "Ksawery" (do 8.10.2017r) - 1.900 interwencji straży pożarnej. W akcjach brało udział prawie 10 tys. strażaków PSP i OSP. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach częstochowskim i cieszyńskim oraz w miejscowościach: Gliwice, Katowice, Kłobuck i Tarnowskie Góry.

Trzy osoby zostały ranne (jedna w Gliwicach i 2 w Cieszynie).
W Kobiórze (pow. pszczyński) ewakuowano pasażerów z unieruchomionego pociągu relacji Katowice–Zwardoń.
27 dachów na budynkach zostało uszkodzonych, a 5 zerwanych (Kłobuck,Lubliniec,Tarnowskie Góry,Myszków).

Po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Wojewoda Śląski i Śląski Komendant Wojewódzki PSP udali się do Tarnowskich Gór, gdzie w jednym z przedszkoli częściowo został zerwany dach.