Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

XII rocznica katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich

2018.01.28

W XII rocznicę zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich, przed pomnikiem upamiętniającym ofiary największej w historii Polski katastrofy budowlanej, zapalili znicze i złożyli kwiaty: wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz wraz z Małgorzatą Ochęduszko-Ludwik- członkiem zarządu województwa śląskiego i wiceprezydentami miast Katowic i Chorzowa.
Delegacja służb mundurowych i ratowniczych na czele ze śląskim komendantem wojewódzkim PSP bryg. Jackiem Kleszczewskim, zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotrem Kucią, komendantem miejskim PSP w Chorzowie bryg. Januszem Gancarczykiem oraz naczelnikiemi Grupy Beskidzkiej GOPR i Grupy Jurajskiej GOPR. W uroczystościach wzięli udział także dowódca akcji ratowniczej na terenie MTK - nadbryg. w st. spocz. Janusz Skulich, przedstawiciele Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, Grupy Jurajskiej GOPR, a także delegacja Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Zgromadzeni pod pomnikiem, wspólnie zmówili modlitwę w intencji wszystkich, którzy zginęli lub zostali ranni w wyniku tej katastrofy, ich bliskich oraz służb ratowniczych, które z narażeniem własnego życia niosły pomoc uwięzionym w gruzach zawalonego budynku.

 

28 stycznia 2006r. na terenie MTK w Chorzowie odbywała się Wystawa Gołębi Pocztowych, w której uczestniczyło prawie 700 wystawców i miłośników gołębi nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Po godzinie 17.00, pod ciężarem śniegu zawalił się dach hali wystawowej nr1. W katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Wydobycie ostatnich ofiar katastrofy było możliwe dopiero po rozebraniu hali, która trwała do 14 lutego 2006r. W kulminacyjnym momencie akcji ratowniczej na miejscu zdarzenia pracowało ponad 1300 ratowników - strażaków, policjantów, ratowników górniczych i medycznych, ratowników GOPR-u, a także żołnierzy.

W miejscu katastrofy znajduje się dziś pamiątkowy monument. Inicjatorem jego powstania było środowisko hodowców gołębi. Monument stanowią dwie pionowe, pokryte granitem 4-metrowe płyty, spomiędzy których wylatują odlane w brązie gołębie. Na jednej z płyt umieszczono nazwiska 65 ofiar tragedii.