Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Spotkania w piekarskich szkołach "Bezpieczne Ferie 2018"

2018.01.31

W okresie od 22 do 25 stycznia 2017 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji, funkcjonariuszem Straży Miejskiej oraz ratownikiem piekarskiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili cykl pogadanek skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Spotkania z dziećmi realizowane były w ramach całorocznej kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, pod hasłem „Bezpieczne Ferie 2018”. Podczas zajęć poruszane były zagadnienia związane z zagrożeniami jakie niesie ze sobą okres ferii zimowych, a także zasad, których stosowanie zapewni bezpieczny i przyjemny wypoczynek. W szczególności zwrócono uwagę dzieci na:

  • zagrożenia pożarowe jakie występują w naszych mieszkaniach, domach;

  • zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla;

  • niebezpieczeństwa związane z wchodzeniem na zamarznięte jeziora i rzeki;

  • zagrożenia powodowane przez spadające np. z budynków sople oraz zalegający śnieg na dachach;

  • bezpieczne formy wypoczynku w zimie na świeżym powietrzu, a w szczególności bezpieczne miejsca przeznaczone do jazdy na łyżwach;

  • prawidłowe zachowanie się na stoku narciarskim oraz podczas pieszych wycieczek, w tym zasady prawidłowego ubierania się w okresie zimy;

  • prawidłowe zachowanie się podczas poruszania się w obrębie dróg publicznych ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jednię.

Ponadto funkcjonariusze przypomnieli dzieciom, w jaki sposób prawidłowo używa się numerów alarmowych, a także jakie informacje powinno zawierać zgłoszenie zagrożenia przekazywane operatorowi tych numerów.

W ramach spotkań, podczas których uczniowie mogli przypomnieć sobie zasady bezpiecznego wypoczynku w czasie zimowych ferii, funkcjonariusze odwiedzili 9 szkół podstawowych, a w spotkaniach wzięło udział ok 1200 dzieci wraz z nauczycielami.  

opracowanie i zdjęcia: KM PSP w Piekarach Śląskich