Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" w Świętochłowicach

2018.06.26

20 czerwca 2018 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach wspólnie z Komendą Miejską Policji w Świętochłowicach oraz Drużyną Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Świętochłowice, zorganizowały dla dzieci projekt w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Początek wydarzenia miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 w Świętochłowicach, gdzie ratownicy WOPR, a także funkcjonariusze policji i straży pożarnej spotkali się z dziećmi i wygłosili prelekcję na temat bezpiecznego wypoczynku podczas zbliżających się wakacji. Nadrzędnym tematem spotkania było omówienie zagrożeń,  mogących mieć miejsce w trakcie wypoczynku nad wodą, a także sposoby prawidłowego reagowania w przypadku ich wystąpienia. Gościem specjalnym był pan Krzysztof Drabik z Fundacji Dzieciom "Twój Rekord Pomaga", który w trakcie wizyty przekazał na ręce dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, pas ratowniczy typu "węgorz".

W drugiej części spotkania dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, Przedszkola Miejskiego nr 8 oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 1 udały się nad staw Milicyjny w Świętochłowicach, gdzie strażacy i ratownicy WOPR prezentowali sposoby podejmowania i ratowania osób tonących. Strażacy zaprezentowali m.in. podjęcie osoby przez ratownika ubranego w kombinezon specjalny do pracy w wodzie. Strażak ten ubrany dodatkowo w kamizelkę asekuracyjną i zabezpieczony liną po uchwyceniu i ułożeniu osoby tonącej został szybko odholowany za pomocą liny na brzeg stawu. Następnie ratownicy z wodnego pogotowia ratunkowego zaprezentowali sposób ratowania osoby bez użycia specjalistycznego sprzętu. Kolejnym punktem pokazu było zaprezentowanie przez strażaków techniki podjęcia osoby tonącej do pontonu. W dalszej kolejności ratownicy WOPR przedstawili sposoby ratowania osób tonących z wykorzystaniem deski ratowniczej, koła ratunkowego, bojki SP oraz rzutek ratowniczych.

Podczas pokazu ratownicy i strażacy omawiali również sposób prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w tym także z wykorzystaniem defibrylatora.  Dzieci mogła spróbować swoich sił ćwicząc udzielanie pierwszej pomocy na fantomach, jak również wykonać rzut rzutką ratowniczą do stawu.
W wydarzeniu wzięło udział 230 dzieci z opiekunami.

opracowanie: mł. kpt. Rafał Binięda KM PSP w Świętochłowicach
zdjęcia: mł.kpt. Tomasz Leśniczek KM PSP w Świętochłowicach
            st.post. Marcel Kosakowski KMP w Świętochłowicach