Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

„Kręci mnie bezpieczeństwo” w Lublińcu

2018.07. 3

28 czerwca 2018 roku, na terenie Komendy Powiatowej PSP w Lublińcu w ramach kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”, zorganizowano przedsięwzięcie mające na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Prelekcje na temat bezpieczeństwa na drogach, zasad zachowania się w lasach oraz w przypadku wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń wygłosili przedstawiciele straży pożarnej, policji i nadleśnictwa.

Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się pokaz, przygotowany przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Solarni z udziałem psów szkolonych do działań ratowniczo – poszukiwawczych.
Kolejnym punktem spotkania było zaprezentowanie dzieciom i młodzieży zasad pierwszej pomocy, wszyscy zainteresowani mogli sprawdzić swoje umiejętności ćwicząc z wykorzystaniem fantomów.  

Członkowie OSP  mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami przeciwpożarowymi. Firmy zaprezentowały między innymi sprzęt ochrony dróg oddechowych, sprzęt i armaturę wodną oraz umundurowanie strażackie.
Zainteresowaniem, jak zwykle, cieszyła się wystawa sprzętu i samochodów pożarniczych jakimi dysponują strażacy z PSP i OSP (z Lubecka, Strzebinia oraz Rusinowic).
W strażnicy można było również zobaczyć wystawę zdjęć pod tytułem „W ogniu doświadczeń” mł. kpt. Piotra Zwarycza z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach, której motywem przewodnim było przybliżenie pracy strażaków podczas prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych oraz ćwiczeń.

Na zakończenie odbył się pokaz działań ratowniczo – gaśniczych, zasymulowano pożar mieszkania na I piętrze, osobę poszkodowaną ratownicy ewakuowali z balkonu za pomocą podnośnika hydraulicznego – drabiny, a następnie udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W wydarzeniu udział wzięły dzieci i młodzież powiatu lublinieckiego, strażacy jednostek OSP, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze powiatu lublinieckiego, młodzież z klasy strażackiej Zespołu Szkół Ogólnokształcąco Technicznych w Lublińcu, mieszkańcy naszego powiatu oraz przedstawiciele władz samorządowych.