Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" spotkanie z seniorami w Bielsku-Białej

2018.10.15

9 października 2018 roku, przedstawiciele z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej oraz Beskidzkiego Cechu Kominiarzy spotkali się z seniorami w trakcie imprezy plenerowej w Parku Juliusza Słowackiego w ramach „Dni Seniora w Bielsku-Białej”, zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej i Radę Seniorów Miasta Bielska-Białej.

Rozpoczął się sezon grzewczy, strażacy i kominiarze po raz kolejny przypomnieli mieszkańcom, jak ważne jest wykonywanie obowiązkowych przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych, a także ich czyszczenia. W trakcie spotkania przedstawiono również statystykę zatruć tlenkiem węgla na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego. Niestety w dalszym ciągu Bielsko, na tle całego województwa śląskiego, jest w ścisłej czołówce miast z największą liczbą odnotowanych zatruć czadem.

Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

W trakcie spotkania Pan Paweł Waszek z Beskidzkiego Cechu Kominiarzy przypomniał przepisy prawa zobowiązujące właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a także konieczności okresowego ich czyszczenia.

W związku z rozpoczynającą się kampanią Państwowej Straży Pożarnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" zachęcano seniorów do wyposażania swoich domów i mieszkań w czujniki tlenku węgla i dymu, które pozwolą w porę ustrzec nas przed śmiertelnym zabójcą, jakim jest tlenek węgla.

opracowanie: Patrycja Pokrzywa KM PSP w Bielsku-Białej
zdjęcie: KM PSP w Bielski-Białej