Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Ponad 700 pożarów traw i nieużytków. 2 ofiary śmiertelne

2019.03. 7

Już od wielu lat przełom zimy i wiosny to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych.
Od początku 2019 roku, strażacy w województwie śląskim wyjeżdżali 711 razy do pożarów traw i nieużytków rolnych. Tylko od ostatniego weekendu ponad 500 zastępów straży pożarnej (PSP i OSP) gasiło 264 pożary, o łącznej powierzchni ponad 100 ha.
4 marca br. w Łobodnie (w pow. kłobuckim) i w Kłobucku miały miejsce dwa, duże pożary traw, których powierzchnia wyniosła prawie 40 ha. Ze względu na silny wiatr i szybkie rozprzestrzenianie się ognia, zagrożone były także budynki mieszkalne i gospodarcze.
5 marca br. w Tychach przy ul. Towarowej, na skutek rozprzestrzenienia się pożaru trawy, całkowitemu lub częściowemu spaleniu uległo 10 samochodów osobowych stojących na parkingu.
Niestety, w wyniku pożarów traw i nieużytków rolnych, w województwie śląskim zginęły już dwie osoby (w pow. częstochowskim i bielskim).

 

Strażacy apelują o rozwagę i niewypalanie traw i nieużytków rolnych. Wystarczy nagły podmuch wiatru, bądź zmiana jego kierunku, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe.

Wypalanie traw może skończyć się tragicznie!

Przypominamy, że wypalanie traw i nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone.

W przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast zadzwonić pod numer 998 lub 112

 

Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię „STOP POŻAROM TRAW”, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.