Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2019.05. 2

Z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach, odbył się apel, podczas którego biało-czerwona została uroczyście podniesiona na maszt.

W uroczystościach wziął udział Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Jędrocha a także przedstawiciele innych służb mundurowych.
Po złożeniu meldunku wojewodzie śląskiemu, nastąpił przegląd pododdziałów i oddanie hołdu sztandarom wystawionym przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, 34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Bytomia oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach. Głównym punktem uroczystości było podniesienie na masz flagi Rzeczypospolitej Polskiej, czemu towarzyszyło odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji.

"To pod tymi barwami Polacy, mężowie stanu, polskie rodziny i wszyscy, dla których polska jest czymś więcej, walczyli o godność, sprawiedliwość, ale przede wszystkim o niepodległość i suwerenność. To pod wiejącą czy też łopoczącą flagą Polacy potrafili się zrywać do boju. Z jednej strony czystość i niezawisłość, z drugiej strony ogień, krew, odwaga i waleczność – to są przymioty narodu polskiego i tych wszystkich, którzy za Polskę walczyli w czasach trudniejszych, ale również którzy w wolnej, demokratycznej Polsce dokładają wszelkich starań, aby polska gospodarka, polscy mieszkańcy mieli szanse żyć w godnych i dobrych warunkach, żeby ich dzieci i przyszłe pokolenia mogły wzrastać i realizować swoje pasje i marzenia (…) cieszmy się i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i mamy takie wspaniałe symbole" – mówił podczas uroczystości wojewoda Jarosław Wieczorek.


Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej także we wszystkich komendach miejskich i powiatowych PSP w województwie, podczas zmiany służby miało miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej przy dźwiękach hymnu narodowego. W ten sposób strażacy Państwowej Straży Pożarnej uczcili narodowe święto, obchodzone w Polsce od 2004 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które wielokrotnie na przestrzeni wieków podlegały zmianie.

 

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki
zdjęcia A.Księżnik Śląski Urząd Wojewódzki, KM PSP w Bytomiu, KM PSP w Chorzowie, KP PSP w Mikołowie, KM PSP w Mysłowicach, KM PSP w Piekarach Śląskich, KM PSP w Siemianowicach Śląskich